Ta konstatovala, že ekonomika prožívá umírněnou expanzi a jisté zlepšení na trhu práce. V souladu s tímto relativně příznivým hodnocením si přitom Fed může dovolit ponechat současné nastavení měnové politiky nezměněné, což při pohledu na všeobecnou tendenci k uvolňování měnových podmínek vysvětluje, proč se americkému dolaru v poslední době tak daří.
Nicméně i když si Fed včera mohl dovolit vyjádřit jisté uspokojení nad zlepšující se ekonomickou situací, pak stále nemohl nezmínit rizika, která před americkou ekonomikou stojí. Ač to ve včerejším komentáři k rozhodnutí FOMC o nastavení měnové politiky není explicitně zmíněno, pak kromě obligátní krize v eurozóně představuje pro americkou ekonomiku riziko opět domácí politická scéna. Jak již velí tradice, Republikáni se nemohou s Demokraty dohodnout na tom, zdali prodlouží některá fiskální opatření i za horizont roku 2011. Konkrétně jde o v krizi prodloužené výplaty dávek v nezaměstnanosti a o dočasně sníženou sazbu daně z mezd placenou zaměstnavateli.
Americké trhy, které přitom až dosud oceňovaly, že ekonomika USA dokáže ignorovat problémy v eurozóně, přitom zcela jistě kalkulovaly s tím, že Kongres bude náležitě kooperativní a výše uvedené fiskální úlevy, které mají vypršet s koncem tohoto roku, prodlouží. Poslední zprávy z Kongresu však naznačují, že taková dohoda není vůbec jistá. Stejně tak proto nemusí být jistý vánoční náladou nesený pozitivní finiš trhů s rizikovými aktivy, na který řada investorů ze zvyku až dosud sází.
Jan Čermák
Analytik ČSOB
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Názory, ParlamentniListy.cz