Jan Čermák: Obama zvedá Pikettyho rukavici

21.01.2015 11:16 | Zprávy

“Stíny krize zmizely…, v tomto momentě máme rostoucí ekonomiku, smrskávající se deficity, akční průmysl a boom ve výrobě energií - zvedli jsme se z recese svobodněji než jakýkoliv jiný národ na zemi…”. Takto optimisticky viděl včera americký prezident Obama svoji zemi, přičemž jediné co jej trápí je, aby z oživení profitovala i střední třída.

Jan Čermák: Obama zvedá Pikettyho rukavici
Foto: repro youtube, tan
Popisek: Barack Obama, 44. prezident USA

Pravdou je, že americká ekonomika je na tom opravdu dobře, když míra nezaměstnanosti již klesla na úroveň 5,6 %, přičemž růst HDP v posledních zjistitelných kvartálech činil více než 4,6 %. To jsou vynikající statistiky současnosti. Pravdou ovšem také je, že pokud se ohlédneme do celého pokrizového období, tak jednotlivé výrobní faktory byly v tomto čase úplně jinak odměňovány. Zatímco od statisticky definovaného konce recese (polovina roku 2009) do třetího kvartálu 2014 mzdy a platy vzrostly v USA o nějakých 10 %, tak nárůst zisků byl za stejné období zhruba čtyřnásobný. Výsledkem je, že podíl zisků na hrubém domácím produktu již dávno překonal předkrizová maxima a dále utěšeně roste.Z toho samozřejmě nemohou být úplně nadšeny střední vrstvy, které i v méně rovnostářských Spojených státech profitují z rostoucí ekonomiky primárně skrze mzdy a platy.

Obama se tedy chytil tématu, které v nejdiskutovanější knize posledních dvou let - Kapitál - řešil Francouz Thomas Piketty. Tento ekonom, jehož nynější popularita dosáhla globálně úrovně rockových hvězd, v kostce říká, že návratnost kapitálu je dlouhodobě vyšší než ekonomický růst, což generuje nerovnost v důchodech a bohatství. Otázkou je, co s tímto několik století trvajícím trendem může dnes udělat demokratický prezident, jež je na cestě do politického důchodu a navíc je obklopen republikánským Kongresem. V praxi vůbec nic. A tak se například akciový trh v USA nemusí vůbec bát, že by mu po včerejší řeči o stavu Unie hrozily nějaké přerozdělovací daně či jiné vládní aktivity. V klidu přitom může být minimálně do příštích voleb, které jsou v USA až za dva roky…

Jan Čermák
Analytik ČSOB

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Názory, ParlamentniListy.cz

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Proč jste si vybral za terč zrovna Feriho?

Já ho nehájím, dostal, co si zasloužil, ale ukažte mi stranu, která ve svých řadách neměla někoho, kdo byl čelil trestnímu stíhání nebo nebyl odsouzen? Je to přeci i případ ANO, kde dokonce v čele stál trestně stíhaný člověk a nikomu to nevadilo. Navážet se pak do jiných mi přijde z vaší strany dost...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Timur Barotov: Trumpova červená vlna, co to znamená pro trhy?

15:49 Timur Barotov: Trumpova červená vlna, co to znamená pro trhy?

„Americký lid vyjádřil silnou touhu po změně a obdaroval Trumpa silný mandátem, který tak bude mít d…