Z makroekonomického pohledu již nyní víme, že ani fotbalové Euro (jež se konalo ve východní Evropě) ani londýnská olympiáda západní Evropu od recese neuchránily. Desetinky navíc, které k polskému a britskému HDP přidalo budování infrastruktury před Eurem a olympiádou nemohly ochránit západní Evropu od trápení, které podstupují předlužené ekonomiky eurozóny. Konec konců právě to by měl potvrdit výsledek HDP eurozóny za druhé čtvrtletí, který zítra zveřejní Eurostat, a jenž zřejmě ukáže na to, že výkon měnové unie dále klesá.
Jestliže ani fotbalové Euro a ani olympiáda nedokáží postavit na nohy churavějící západoevropské ekonomiky, pak nelze zapomínat na to, že svůj symbolický význam pro západní Evropu mít mohly. Může jít o více než nepodstatné připomenutí toho, že země jako Španělsko, Itálie či Velká Británie sice ekonomicky stále trpí, to ale neznamená, že nedokáží stále dominovat v oblastech (např. sportu), kde jsou tradičně považovány za velmoci. Ať již svou účastí ve finále fotbalového Eura (Španělsko a Itálie) či svými 29 zlatými medailemi (Velká Británie) nám tyto velké vyspělé země dokazují, že disponují velkou zásobou kvalitního lidského kapitálu, který minimálně v jistých oblastech dokáží velmi efektivně využít.
Jan Čermák
Analytik ČSOB
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Názory, ParlamentniListy.cz