Jan Jůn: Americká soukromá loď Dragon u orbitální stanice

26.05.2012 18:58 | Zprávy

Zas je tu další významný milník v dobývání vesmíru.

Jan Jůn: Americká soukromá loď Dragon u orbitální stanice
Foto: Archiv
Popisek: Americká soukromá loď Dragon

Americká kosmická loď Dragon, vyvinutá společností Space X internetového milionáře Elona Muska, se včera – provázena ovacemi specialistů firmy v jejím řídícím středisku i pracovníků vládní kosmické agentury NASA v Houstonu – spojila s Mezinárodní orbitální stanicí a přivezla šesti kosmonautům na palubě přes půl tuny zásob a vybavení.

Kosmonauti sledovali manévry pomalu se přibližující lodi a pak ji zachytili patnáctimetrovým palubním jeřábem a připojili k jednomu ze vchodů do stanice. Ony ovace, přicházející během přímého televizního přenosu z příletu lodi ke stanici, byly opravdu opodstatněné, neboť je to vůbec poprvé, co se po komplikovaných testech na oběžné dráze spojila se stanicí soukromá nákladní kosmická loď. Zakotvena tam bude týden a po vyložení zásob se vrátí s novým více než půltunovým nákladem ze stanice na zem.

NASA se už velmi raduje, neboť firma Space X vyvinula loď Dragon a vlastní nosnou raketu Falcon 9 ve spolupráci s ní a za jejího spolufinancování, a tak je to vlastně velký úspěch pro obě strany i pro prezidenta Obamu. Pod jeho vedením totiž NASA podporuje i další kosmické komerční firmy, které staví nákladní i pilotované kosmické lodi, tedy jakési taxiky na oběžnou dráhu, aby se sama mohla věnovat výzkumu vzdálenějšího vesmíru, tedy Měsíci, asteroidům a planetám.

Loď Dragon je už v posledním stádiu zkoušek a po tomto letu – už druhém na oběžnou dráhu – má firma zajištěn kontrakt s agenturou NASA na 12 letů Dragona s dodávkami zásob na orbitální stanici, nyní jako jediná dopravní loď schopná přivézt i odvézt zpět na Zem podstatný náklad.

Firma zároveň pokračuje podle původního plánu v programu instalovat v lodi sedm křesel pro kosmonauty a potřebné životní systémy pro zajištění jejich bezpečnosti. Elon Musk se totiž od samého počátku netají plány nahradit – po nedávném ukončení letů raketoplánů coby dopravního prostředku kosmonautů na Mezinárodní orbitální stanici – ruské lodi Sojuz, za které musí NASA platit šedesát milionů dolarů na kosmonauta. Musk tvrdí, že s lodí Dragon to dokáže za dvacet milionů, ale má také své vlastní další plány.

Firma podepsala spolupráci s firmou Bigelow, která staví a už dvakrát na oběžné dráze vyzkoušela nafukovací moduly vlastní orbitální stanice a plánuje postavit na oběžné dráze malý hotel pro turisty a dodávat moduly i pro plánované stanice NASA v libračním bodu rovnováhy přitažlivosti mezi Zemí a Měsícem. Space X také staví a má už příští rok vyzkoušet superraketu s nosností 54 tun nákladu, složenou ze tří raket Falcon 9, se kterou bude například loď Dragon schopna pilotovaného letu kolem Měsíce. Ještě jiná firma zas plánuje těžbu vzácných kovů na asteroidech, jak jsme už ostatně referovali, a té by se jistě spolupráce s Muskovou firmou velmi hodila k urychlení jejích plánů.

Není tedy pochyb o tom, že letem lodi Dragon k orbitální stanici skutečně začala nová éra dobývání vesmíru, kdy jak už řečeno, vesmírná agentura NASA bude pokračovat ve výzkumu vzdálenějšího vesmíru, včetně příprav letu na Mars a staví za tímto účelem čtyřmístnou meziplanetární loď Orion Crew Exploration Vehicle i obří nosnou raketu. Komerční firmy zas budou obstarávat dopravu kosmonautů a nákladů na oběžnou dráhu.

Space X totiž není zapojena do programu komerční spolupráce NASA COTS sama a hned několik dalších firem jí šlape na paty. Mezi nimi například koncern Boeing s vlastní sedmimístnou lodí CST-100, nebo firma Sierra Nevada s malým sedmimístným raketoplánem Dream Chaser, či firma Orbital s nákladní lodí Cygnus a další.

Elon Musk doufá, že NASA si nakonec vybere loď Dragon i pro dopravu kosmonautů, ale pokuď by dala přednost konkurenci, je prý připraven pokračovat v kosmickém programu sám a pomoci si k pokrytí nákladů vesmírnou turistikou. Pro dnešek si však určitě zaslouží všechna ta blahopřání, která přicházejí ze všech stran, včetně agentury NASA i osobně, telefonem, od prezidenta Obamy. 

Publikováno se souhlasem vydavatele.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz

Mgr. Ondřej Kolář byl položen dotaz

Jak přesně si to vyvlastnění představujete?

A byť je to mířeno proti Rusům, není paradox, že přesně tohle dělali oni? Fakt myslíte, že je to demokratický nástroj?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vlastimil Podracký: Proč západní civilizace upadá?

15:16 Vlastimil Podracký: Proč západní civilizace upadá?

O úpadku západní civilizace snad dnes nikdo nepochybuje a nemusím jej dokazovat. Soustřeďme se na př…