Jan Jůn: Obliba UKIPu klesá, armáda nemučila v Iráku, ale rostou obavy

20.12.2014 13:38 | Zprávy

Britové mají koncem předvánočního týdne hned několik důvodů ke spokojenosti. Jedním z nich je pokles popularity xenofobní strany UKIP, která bojuje za odchod z Evropské unie, ze 16ti procent v říjnu na nynějších 13 procent a mnohem větší – až čtrnáctiprocentní pokles popularity vůdce strany Nigela Farage.

Jan Jůn: Obliba UKIPu klesá, armáda nemučila v Iráku, ale rostou obavy
Foto: wikipedia
Popisek: Lídr strany UKIP Nigel Farage.

Je to podle expertů důsledkem znechucení potenciálních voličů z výroků a osobních sporů ve vedení strany, kde generální tajemník měl činit neslušné návrhy jedné z kandidátek, která přešla k UKIPu od labouristů a neprávem tvrdila, že studovala v Oxfordu a kde další z kandidátů měl zfalšovat výdaje na kampaň a jeho náhradník se znemožnil rasistickými výroky.

Z poklesu popularity UKIPu se prý těší vládnoucí konzervativci, které by nyní podle agentury Ipsos MORI volilo 32 procent voličů, labouristy 29 procent a liberály 9 procent.

Britskou politickou scénu nyní také velmi potěšilo zproštění britské armády z falešného obvinění z mučení zajatců v Iráku před deseti lety. Vyšetřování takzvané aféry al-Sweady, tedy obvinění britských vojáků z poprav, zohavování a mučení Iráčanů během války před deseti roky, stálo 31milionů liber a trvalo šest let.

Obvinění bylo přitom založeno na falešných svědectvích a lžích pomstychtivých prosaddámovských Iráčanů s pomocí dvou britských advokátních kanceláří, které na tom na poplatcích vydělaly pět a půl milionu liber z veřejných financí. Ministr obrany Fallon od nich žádá omluvu a experti zdůrazňují, že obvinění z válečných zločinů bude nyní - po této aféře - značně problematičtější.

Méně potěšitelné jsou ovšem pro Brity pokračující aktivity islamistů. Vrchní velitel policie sir Bernard Hogan-Howe totiž nejnověji prohlásil v rozhlasovém vysílání stanice LBC, že policie „na poslední chvíli“ odhalila pět teroristických spiknutí v Británii během posledních čtyř měsíců a že do řad soldatesky tzv. „Islámského státu“ v Sýrii odchází nyní mnoho velmi mladých naivních britských muslimů a dokonce i přes internet a mobilní telefony zfanatizované dívky ve věku kolem 15ti let, coby „nevěsty bojovníků“.

Jednu takovou policie ve středu dokonce vyvedla z letadla na ranveji letiště Heathrow. Stejně nepříjemné pro Brity a zvláště pro Skoty je i dopad pádu světových cen ropy na jejich těžbu v Severním moři. Hlavní město naftařů, skotský Aberdeen, už hlásí přibrzdění nových investic do podmořské těžby, která je nákladná a při nynějších, téměř na polovinu pokleslých cenách ropy z důvodu pádu globální poptávky – mezi jiným i kvůli americké soběstačnosti, díky těžbě z břidlic - začíná být nerentabilní.

Experti ovšem tvrdí, že hlavním důvodem je stagnace mnoha rozhodujících ekonomik, mezi jiným i eurozóny unie, zatímco ekonomiky Ameriky a Británie rostou. Na politické scéně nyní také sílí vnitrostranický tlak na premiéra Camerona, aby vláda odmítla skotským poslancům ve Westminsteru právo volit ohledně anglických zákonů, když si Skotové rozhodují o těch svých v Edinburgu a mají si též vybírat daně.

Asymetrie autonomie Skotska je pro ostatní Brity problematická – asi jako kdyby u nás chtěli totéž třeba Chodové či Valaši - neboť Skotů je jen pět milionů, oproti 57 milionům ostatních. Přitom mají svůj parlament a jejich poslanci (a nyní většina labouristé, kteří změnu nechtějí) hlasují i v londýnském parlamentu. Angličané jim přitom nemohou do skotských záležitostí vůbec mluvit a mají to tedy opravdu těžké.

Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumenty  Publikováno se souhlasem vydavatele.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Český rozhlas

Kdo řídí Prahu?

Podle všeho byste měl vy, ale přijde vy, že je to spíš Hřib. Myslíte, že tu kumulaci funkcí zvládáte? Proč jste chtěl být primátor, když o vás není vůbec slyšet, za to o Hřibovi až moc? A stojíte za ním, co se týká toho, jak si jako náměstek pro dopravu vede? Vždyť je to jen chaos nebo nějaký skandá...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Hampl: K volebním podvodům

11:34 Petr Hampl: K volebním podvodům

Druhý pohled Petra Hampla