O tom, že se nejedná o problém technický, ale pouhou neschopnost exekutivy, svědčí prakticky okamžitý náběh dodávek v těch státech USA, kde bylo konopí nedávno legalizováno. Peripetie posledních let nedávají příliš velkou naději pacientům, kteří by o legální léčebné konopí stáli, že se ho v dohledné době dočkají. Zákon, který konopí pro léčebné účely zlegalizoval, přitom platí už čtyři roky.
Novela zákona o léčivech z února 2012, kterou Poslanecké sněmovně předložila skupina poslanců napříč politickým spektrem (od ODS po KSČM), totiž sice zaváděla možnost pořídit si léčebné konopí legálním nákupem v lékárně, ale zároveň se k němu chovala jako k čemusi hrůzostrašně nebezpečnému. Jakkoli se dá jistá přísnost chápat ve snaze o hladký průchod zákona legislativním procesem, praxe ukazuje, že dostupnost léčivého konopí je nadále mizivá. Drtivá většina pacientů si proto konopí raději pěstuje sama nebo se spoléhá na přátelskou výpomoc svých známých.
Koupit konopí? Jen v jedné z dvaceti lékáren
Jak je možné, že i po legalizaci léčebného konopí je pro pacienty nesrovnatelně jednodušší si rostliny vypěstovat ve skleníku či hotový produkt vyměnit za přepravku rajčat se sousedkou? Proč je snazší překračovat hranici zákona a riskovat pochybnou kvalitu a závadnost? Důvodů je hned několik. Může za to především extrémně těžkopádný systém centrálního nákupu léčebného konopí. Pro celou Českou republiku je nakupuje Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL), jenž má na starosti i distribuci do jednotlivých oprávněných lékáren. A těch jen u nás pouze dvacet.
![](/Content/Img/content-lock.png)
Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV