Jan Klusáček: Pacienti čekají a léčivé konopí nikde

09.03.2017 15:49 | Zprávy

Je to už měsíc od doby, kdy z českých lékáren definitivně zmizelo léčebné konopí. Pacientům s roztroušenou sklerózou nebo onkologickým onemocněním tak nezbývá než si léčivo obstarávat pololegální či nelegální cestou.

Jan Klusáček: Pacienti čekají a léčivé konopí nikde
Foto: Archiv
Popisek: Konopí - ilustrační foto

O tom, že se nejedná o problém technický, ale pouhou neschopnost exekutivy, svědčí prakticky okamžitý náběh dodávek v těch státech USA, kde bylo konopí nedávno legalizováno. Peripetie posledních let nedávají příliš velkou naději pacientům, kteří by o legální léčebné konopí stáli, že se ho v dohledné době dočkají. Zákon, který konopí pro léčebné účely zlegalizoval, přitom platí už čtyři roky.

Novela zákona o léčivech z února 2012, kterou Poslanecké sněmovně předložila skupina poslanců napříč politickým spektrem (od ODS po KSČM), totiž sice zaváděla možnost pořídit si léčebné konopí legálním nákupem v lékárně, ale zároveň se k němu chovala jako k čemusi hrůzostrašně nebezpečnému. Jakkoli se dá jistá přísnost chápat ve snaze o hladký průchod zákona legislativním procesem, praxe ukazuje, že dostupnost léčivého konopí je nadále mizivá. Drtivá většina pacientů si proto konopí raději pěstuje sama nebo se spoléhá na přátelskou výpomoc svých známých.

Koupit konopí? Jen v jedné z dvaceti lékáren

Jak je možné, že i po legalizaci léčebného konopí je pro pacienty nesrovnatelně jednodušší si rostliny vypěstovat ve skleníku či hotový produkt vyměnit za přepravku rajčat se sousedkou? Proč je snazší překračovat hranici zákona a riskovat pochybnou kvalitu a závadnost? Důvodů je hned několik. Může za to především extrémně těžkopádný systém centrálního nákupu léčebného konopí. Pro celou Českou republiku je nakupuje Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL), jenž má na starosti i distribuci do jednotlivých oprávněných lékáren. A těch jen u nás pouze dvacet.

Proč je pro pacienty snazší překračovat hranici zákona a riskovat pochybnou kvalitu, než se ke konopí dostat legálně?

Kromě toho je jen málo diagnóz, na něž smí lékař konopí předepsat, a zároveň limitovaný počet specialistů, jež tak mohou učinit. Ti si navíc musí projít speciálním procesem registrace, což doposud udělalo pouze třináct lékařů. A aby toho nebylo málo, Česká republika neuznává zahraniční certifikace a má komplikovaný, občas nefunkční informační systém.

Čtyři roky stačily. Ověřili jsme si, že tento model nefunguje. Nastal čas ho liberalizovat, otevřít dveře více dodavatelům ze zemí, kde se s konopím v medicíně běžně pracuje, zrušit centrální nákup SÚKLem, odstranit samostatný sledovací informační systém a umožnit konopí předepisovat všem lékařům, včetně těch praktických. Zjednodušme to!

Jan Klusáček
Právník, poradce, pracuje pro ODS

Psáno pro pravybreh.cz

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Schodek

Paní ministrině,tohle jste přece musela vědět dopředu,nejdříve přebytek a nyní znovu schodek,tohle přece nedělá zodpovědná vláda,hrajete s námi habaďůru a mnoho lidí už Vám nevěří a přibývají další,váš post bude mít na ministerstvu,jak tak předpokládám podle toho co se děje jepičí život,měla jste bý...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pavel Buráň: Darebák třeba i v taláru je pořád jen darebákem

17:17 Pavel Buráň: Darebák třeba i v taláru je pořád jen darebákem

Kolem soudců, státních zástupců, špiček policie a vůbec celé justice se v naší společnosti našlapuje…