Do rubriky „Názory a petice“ často přispívá jistý pan Zigler. Neznám jej, ale protože je vyfotografován před jedním z nejkrásnějších přírodních útvarů v USA – Bryce Canyonu, předpokládám, že žije v Americe. Pokud ne, jeho myšlení a názory věrně kopírují ty nejagresivnější a nejnenávistnější postoje amerických politiků a médií. Za vším zlem ve světě hledej Rusko. Stačí si přečíst nadpis příspěvku pana Ziglera, a obsah je jasný. Přesto si text občas přečtu a nikdy se nemýlím.
Naposled se pan Zigler věnoval umístění „doplňujících informací“ k soše maršála Koněva, jehož armáda dorazila do vlastně již osvobozené Prahy. Samozřejmě s umístěním nové desky souhlasí, protože se Koněv podílel na potlačení povstání v Maďarsku a dalších zločinech. S tím nehodlám polemizovat. Jen by bylo dobré si uvědomit, že řada významných osob v historii měla kontroverzní minulost. Budeme tedy všechny tyto pomníky doplňovat vysvětlujícími dodatky?
Mezi takové osoby patří například i jeden z nejvíce adorovaných hrdinů Winston Churchill. Ten byl během své dlouhé vojenské a politické kariéry vždy důsledným zastáncem britské koloniální politiky a důsledným obhájcem imperialismu a rasismu. Jako mladý voják bojoval v britských jednotkách proti osvobozeneckým hnutím v britských koloniích v dnešním Afghanistánu a v Africe, účastnil se burských válek, kde mimo jiné Britové zřídili první koncentrační tábory v historii a v nich zlikvidovali nejméně 20 tisíc civilistů, převážně žen a dětí. Počátkem dvacátých let poslal do Irska nechvalně proslulé jednotky Blacck and Tans, které krvavě potlačily povstání Irů v boji za svobodu. Rovněž je proslulý jeho výrok „ Nenávidím Indy, jsou to bestiální lidé s bestiálním náboženstvím“. Když v roce 1943 vypuknul hladomor v Bengálsku, tehdy ovládaném Británií a zemřelo nejméně 2,5 milionů lidí, prohlásil : „ jestli je tam hladomor, proč ten Ghándí ještě nezemřel?“ Velmi těžce nesl rozpad britského impéria a i v padesátých letech vždy preferoval vojenská řešení při povstáních v Iránu, Keni, Malajsii i jinde. I tak bylo jasné, že britské koloniální panství v Asii a Africe končí.
Tak co pane Zigler, budete také podporovat doplnění podstavce pomníku Winstona Churchilla v Praze upřesňujícími údaji?
Jan Lepič, Bublava
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV