Jan Macháček: Miloš Zeman a fiskální smlouva EU

06.02.2013 14:50 | Zprávy

Nově zvolený prezident Miloš Zeman se včera vyjádřil na téma fiskálního paktu, který nyní cloumá koalicí. Zeman není příznivcem okamžitého vstupu České republiky do fiskálního paktu, jak to požaduje TOP 09 . Podle Zemana má takový krok smysl až v okamžiku, kdy bude v zemi platit euro.

Jan Macháček: Miloš Zeman a fiskální smlouva EU
Foto: vpolomouc.army.cz
Popisek: Vlajka EU

"Myslím si, že to má smysl v okamžiku, kdy ČR bude mít euro , protože se fiskální pakt týká především zemí, které jsou v eurozóně," řekl v pondělí Zeman novinářům při příchodu do své kanceláře v pražské Loretánské ulici. 

Tato informace je docela důležitá. Zeman se sám považuje za eurofederalistu, chce se v tomto ohledu lišit od svého předchůdce, na Hradě chce prý vyvěsit vlajku Evropské unie a pozvat na tuto událost předsedu Evrospké komise Barrosa.

To je sice hezké, ale vůbec to není to důležité nebo to nejdůležitější. Vlajka je symbol, důležitější je ale přeci jen obsah. Lze si představit, že za vyvěšení evropské vlajky se bude Václav Klaus na Miloše Zemana "mračit", média budou mít o čem psát a bude se dít přesně to, co oba pánové mají rádi. Markýrování sporu a konfliktu, tam kde o nic důležitého nejde. To důležité, ten obsah, představuje právě například onen fiskální kompakt a zde to zatím vypadá, že Zeman s jeho přijetím nesouhlasí podobně jako Klaus. To podstatné je prostě vědět, zda chce nový prezident vrátit naši republiku do evropského integračního jádra nebo zda jí chce mít na vedlejší koleji. V předvolební televizní debatě Zeman vysvětloval, že chápe rozdíl mezi eurohujerstvím a eurofederalismem, s tím, že "eurohujer" nekriticky a šplhounsky přijímá z Evropy cokoli, což eurofederalista nedělá.

Budiž, co je ale tzv.eurohujerského na fiskálním kompaktu? K němu podpis nepřipojila z celé Evropské unie, tedy z 27 států jenom Velká Británie a Česká republika. Velká Británie má přitom úplně jiné zájmy a geopolitickou polohu než Česká republika. Je energeticky soběstačná, byla a bude centrem obchodní a finanční globalizace. Spojené království partně nikdy nepřijme euro apod.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz

Mgr. Ondřej Krutílek byl položen dotaz

Dočkáme se změny Zelené dohody?

Dobrý den, frakce Patriotů navrhovala zařadit na program jednání pléna EP bod věnovaný nutnosti změnit Green Deal. Vy jste prý byli proti. Proč? Vy si nemyslíte, že je revize nutná? A i kdyby projednání prošlo, je vůbec reálné, že se jako většina politiků v EU probudí a dočkáme se změny? Podle mě se...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Hampl: Lev Davidovič Musk

15:16 Petr Hampl: Lev Davidovič Musk

Denní glosy Petra Hampla.