Jan Novotný: Statistiky, které nejsou zveřejňovány

10.04.2012 15:30 | Zprávy

Pokud klesá počet žáků ve školách, stát školy ruší, případně slučuje s jinými. Pokud u nás ale klesá počet věřících v Boha, stát kostely nezavírá, neslučuje s jinými. Kněze ze služeb nepropouští, ba naopak počet kněží vzrůstá.

Jan Novotný: Statistiky, které nejsou zveřejňovány
Foto: Hans Štembera
Popisek: Socha panenky Marie

Představitelé církve se měli dobře i za minulého režimu, kdy dostávali celkem slušné platy srovnatelné s platy státních zaměstnanců např. vojáků z povolání. Jeptišky jezdily v mercedesech a nakupovaly v tuzexu za valuty z Vatikánu. Pobožní komunisté jezdili v neděli na mše svaté do vzdálených obcí, aby je náhodou někdo nepoznal a neudal.

Podle posledního sčítání lidu je u nás prý jen asi 14 % obyvatel věřících. Jsou to ale jen ti, kteří to napsali do dotazníku, který musel být povinně vyplněn. Dovoluji si odhadnout, že z tohoto počtu nechodí minimálně 50 % lidí vůbec do kostela. To, že je člověk pokřtěný většinou v útlém věku, kdy za něho rozhodovali rodiče, vždy neznamená, že musí být věřící. Také jsem byl pokřtěný a chodil na náboženství a věřící nejsem. Kolik lidí chodí skutečně do kostela a využívá služby státem placených kněží, už nikdo nepočítá. To samé nikdo nepočítá, kolik dětí chodí dnes do výuky náboženství.

Platy duchovních by se měly od roku 2031 výrazně zvednout. Po návratu „ukradeného“ církevního majetku, na který církve dychtivě čekají více jak 20 let, by se měl průměrný plat duchovního 8.900 Kč čistého zvednout prý až na dvojnásobek. K platu od státu duchovní dostávají ještě prémie z Vatikánu, rozdělují si zisky z pronájmů a z podnikatelské činnosti. Věřící jim dále platí nemalé peníze za služby jako jsou křest, svatba, pohřeb, zádušní mše atd. a pravidelné příspěvky do kasičky každou neděli v kostele. Vše samozřejmě nezdaněné! Stát jim dotuje opravy a provoz nemovitostí. Úžasné!

Srovnat pracovní den kněze s dnem normálně pracujícího člověka je dost obtížné, shledali bysme totiž, že je placen většinou za modlení, zpívání pobožných songů a za čtení slova božího, což bohužel pro stát nemá žádnou přidanou hodnotu.

Takto u nás žije cca 2000 kněží, plus další personál jako jsou jeptišky, mniši, kostelníci atd.

Kolik nás tato firma stojí ročně stát na výplatách a dotacích a na daňových únicích se nikde nedočtete.

Takže nezbývá jen hrubý odhad, což může být na výdajích na výplaty cca 300-400 miliónů a ztráty na daních za nezdaněné dary a poplatky kolem miliónů 100 ročně. Nepřipadá Vám to tak trochu stále vzpomínané Řecko? Přitom pan premiér a ministr financí před Řeckem neustále varuje, ale ejhle, oni ho už tady mají a slušně ho přikrmují! Navíc církvím slíbili bonusy ve formě vrácení majetků a nasypání peněz daňových poplatníků do jejich bezedných kapes.

Přitom by to podle kapitalistické tržní logiky mělo být vše hrazeno z peněz, které mají nastřádány a které si vydělali z komerční činnosti a z peněz oveček, které si přejí, aby měly přepych chodit každou neděli do kostela a aby jim na funuse vysvětil hrob kněz.

Publikováno se souhlasem vydavatele.


 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vasevec.cz

Jiří Vosecký byl položen dotaz

Pokuta za lži v kampani

Bude se vztahovat pokuta i na to, když politici ve svých předvolebních slibech budou dávat sliby, co pak nesplní, a tudíž v jejich slibech nepůjde o nic jiného než o lež? To totiž děláte úplně všichni, hlavně teda poslanci, že slibujete něco, co pak nedodržíte. A Vy tento zákon podporujete? Nemyslít...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Weigl: Zahraniční politika v éře Donald Trumpa

9:54 Jiří Weigl: Zahraniční politika v éře Donald Trumpa

S razantním nástupem Donalda Trumpa do funkce se rychle sesypala řada pseudopravd a postojů, o nichž…