Jako každé dva roky (nebo to má televize dávno předtočené v archivu?) to různí zainteresovaní "odborníci" vysvětlují tím, že se nepodařilo "zabedněným" občanům vysvětlit jeho důležitost . (Klasik v tomto případě doporučuje vyměnit občany)
Ti dříve narození občané si ale ještě pamatují, jak Senát vznikal:
1) jako náhrada dobře placeného zaměstnání pro federální poslance, kteří za to odhlasovali rozpad Československa, a tím i zrušení svých míst ve Federálním shromáždění ( nejméně1/4 prvních kandidátů měla v programu jeho zrušení),
2) jako "pojistka" pro případ, že by o podobná místa sami sebe připravili poslanci Sněmovny odhlasováním jejího rozpuštění. Tento argument dodnes používají lidé, kteří na výměnu pojistek zřejmě "mají své lidi". Jinak by totiž věděli, že pojistky se uvádějí v činnost až při kritickém okamžiku.
Proto již delší dobu navrhuji 2 varianty řešení:
A) Zvolit senát jako pojistku. Senátoři by sice byli zvoleni (dosavadním způsobem), do své placené funkce by ale nastoupili jen v případě rozpuštění Sněmovny, a ve Sněmovně. Měli by možnost navrhovat a dávat připomínky k projednávaným návrhům zákonů v době jejich projednávání Sněmovnou. Zrychlení projednání zákonů a úsporu Valdštejnského paláce a jeho provozu + úsporu platů senátorů, asistentů, apod. by jistě uvítal nejen každý zodpovědný ministr financí.
B) Zvolit senátory dosavadním způsobem a nahradit jimi 81 poslanců Sněmovny. Konečně by zástupci volení přímo občany měli stejnou váhu hlasu jako 119 (+ - 1) poslanců volených poměrem, z velké části stranickými sekretariáty.
V obou případech však je třeba podstatně zvýšit možnost získání podpisů pro svou kandidaturu opravdu nezávislým kandidátům. Je zajímavé, že "srdnatým strážcům osobní svobody a ochrany osobních údajů" nevadí nutnost uvádět na podpisových listech rodné číslo. Nelze se potom divit, že i přes všechny proklamace je prozatím i Senát (až na nečetné výjimky) pouze stranickým kolbištěm.
Pokud by kontrola správnosti 1000 podpisů a adres byla nad síly úřadů, doporučuji alespoň pro rodná čísla zvláštní list s náhodně zapisovaným pořadím.
V současné době stále chybí zákon o referendu. Zavést povinné volby by znamenalo zbavit občany jediného možného způsobu hlasování o některých důležitých otázkách, např. o potřebnosti Senátu.
Jan Osoba
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV