Jan Sedláček: Skandály s americkým špiclováním všech a všeho budou v EU brzy překonány

08.09.2013 18:42 | Zprávy

Včera přinesly New York Times a The Guardian další porci informací od Edwarda Snowdena. Vyplývá z nich, že americké a britské tajné služby prolomily tzv. bezpečné kódování na internetu – tedy soukromí kohokoli, koho si zamanou. Pomocí superpočítačů, soudních příkazů a pravděpodobně i spolupráci Googlu, Hotmailu, Yahoo a Facebooku jsme před nimi všichni v kterékoli chvíli jako nazí. To jejich soudruzi z EU se s utajením vůbec nepárají: Špiclování každého z nás povýší rovnou na „společenský zájem“. Nevěříte?

Jan Sedláček: Skandály s americkým špiclováním všech a všeho budou v EU brzy překonány
Foto: Martin Kovář
Popisek: Počítač, internet, klávesnice. Ilustrační foto.

Už koncem tohoto roku má EU v plánu uvést do provozu monstrózní monitorovací projekt, který by v podstatě znamenal zavedení režimu podobného tomu, jaký popisoval George Orwell ve svém románu 1984. Jednalo by se o největší omezení naší svobody nejméně od roku 1989, přesto je tento projekt financován převážně z peněz daňových poplatníků. Projekt Indect.

Projekt Indect

Bývalý pracovník bezpečnostních složek USA Edward Snowden odhalil, že tajné služby významně omezují svobodu občanů tím, že kromě jiného monitorují i jejich komunikaci a činnost na některých internetových stránkách. Pravděpodobně však nevíte, že totéž, co se děje v USA, má v ještě daleko rozsáhlejší míře začít probíhat i u nás. Pod záštitou Evropské unie.

Indect je projekt spočívající ve vytvoření rozsáhlého monitorovacího systému, který bude sledovat veškeré aktivity občanů především na ulicích a na internetu. Je vyvíjen na několika evropských výzkumných pracovištích a vysokých školách včetně Vysoké školy báňské- Technické univerzity v Ostravě. Dokončen a uveden do provozu má být koncem tohoto roku. Celkem má Indect stát daňové poplatníky v přepočtu asi 400 milionů korun. Oficiálním zdůvodněním má být zvýšení bezpečnosti, je však zřejmé, že skutečný účel je jiný. Nikoli náhodou hlavní média o tomto projektu převážně mlčí, a proto o něm ví jen málo lidí. Je to alarmující, protože realizace tohoto projektu významně zasáhne do života každého z nás.

Sledování internetu

V internetovém prostředí má Indect sledovat, co lidé vyhledávají na internetu, co dělají na sociálních sítích, diskusních fórech, sítích P2P, atd. Pomocí pokročilých algoritmů se bude analyzovat každý nahraný obrázek, každé video, každý článek na jakémkoliv blogu, ale i každá diskuse na sociálních sítích. Vše bude vyhodnoceno počítačovým systémem, který zjistí, zda se tam někdo nechová „abnormálně“.

V ulicích měst bude Indect monitorovat veškeré život běžných občanů. K tomu mají sloužit především kamerové systémy, které budou navzájem propojeny, a budou navíc napojeny na software, který dokáže na záběrech nejen najít individuální obličeje, a dokonce je od sebe i rozeznat. Jedním z účelů Indectu má být vyhledávání a sledování konkrétních lidí v davu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: protiproud.cz

Evropská unie prosazuje šmírování vaší soukromé komunikace přes mobil

Je to pravda? Aspoň to tvrdí Okamura. A jestli ano, nemyslíte, že je to dost přes čáru? A kdo jako přesně by měl podle EU mít právo číst soukromou korespondenci? A to jako kohokoliv, jen tak?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jana Šťastná: Osvobození Československa

11:11 Jana Šťastná: Osvobození Československa

Za několik dnů bude mít každý z nás příležitost postavit se na stranu historické pravdy, stát lhoste…