Již 20. ledna bylo vydáno souhlasné stanovisko pro výstavbu 566 bytů pro okupační osadníky ve třech sídlištích ve východní části Jeruzaléma. Podle lokálních jeruzalémských orgánů byla výstavba zmražena v prosinci na pokyn Netanjahua, a to v souvislosti s nadcházející inaugurací Donalda Trumpa. B. Netanjahu přijal vítězství D. Trumpa v amerických prezidentských volbách s velkým uspokojením. Právě v souvislosti s výstavbou na okupovaných územích Jeruzaléma a Západního břehu Jordánu totiž byly jeho vztahy s Barackem Obamou velmi napjaté.
Konflikt ve vztazích dosáhl vrcholu 23. prosince loňského roku, kdy poprvé od roku 1979 Spojené státy nevetovaly a ani se nezdržely při hlasování v Radě bezpečnosti OSN o rezoluci odsuzující budování židovských osad na okupovaném palestinském území. Izrael okupoval východní část Jeruzaléma v roce 1967 a celý ho považuje za své hlavní město. Palestinci přitom předpokládají, že okupovaná část bude hlavním městem jejich státu. S izraelským postojem nesouhlasí mezinárodní společenství. D. Trump v průběhu volební kampaně uvedl, že USA do Jeruzaléma přenesou své velvyslanectví z Tel Avivu.
Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV