Podle vyšetřovatelů se měl Porošenko dopustit „činností majících za cíl silovou změnu nebo uzurpaci státní moci“ a „zneužití moci nebo služebního postavení“. Vyšetřovatelé se také obrátili na ukrajinský parlament se žádostí o zbavení Porošenka poslanecké imunity. Bývalý prezident byl totiž v červenci zvolen do parlamentu jako lídr jeho volební strany Evropská solidarita.
Je třeba poznamenat, že s koncem letošního roku bude na Ukrajině imunita poslanců zrušena. Podle portálu „Strana.ua“ Porošenko 11. března vyhlásil konkurz na členy soudní rady, který v dubnu ale správ konkurz vzhledem k mnoha pochybením zrušil a celá procedura měla začít od počátku. 8. května, už po prohraných prezidentských volbách, Porošenko vydal dekret, kterým změnil podmínky konkurzu a přisvojil si právo jmenovat členy soudní rady z kandidátů, kteří prošli dosavadními etapami výběru. Na tomto základě jmenoval 13. května dva členy Nejvyšší soudní rady.
Strana.ua upozorňuje, že ve chvíli jejich jmenování sporný dekret ještě ani nebyl publikován a nebylo tedy podle něj možné postupovat. Petro Porošenko je vyšetřován i v několika dalších případech včetně činů hospodářské kriminality.
Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: PV