Jan Urbach: Podle Spiegelu Trump má za nic spojenecké smlouvy a NATO

05.01.2019 12:39 | Zprávy

Na Ameriku Donalda Trumpa není možné spoléhat. Jeden telefonický rozhovor s Vladimirem Putinem ho může přivést ke stažení americké armády z Polska. Evropa se musí sama postarat o svou bezpečnost. – píše autorka hlavního komentáře v posledním vydání týdeníku „Der Spiegel“ Christiane Hoffmann.

Jan Urbach: Podle Spiegelu Trump má za nic spojenecké smlouvy a NATO
Foto: White house
Popisek: Donald Trump

Stažení armády ze Sýrie a oznámení velké redukce počtu amerických vojáků v Afghánistánu by prý mělo přesvědčit všechny, kteří ještě měli iluze, že USA přestaly být solidním partnerem. „Nejsou žádné záruky, že chimérický prezident nepřijme náhlé rozhodnutí a odchodu svých vojáků z Polska. Může se tak stát po telefonickém rozhovoru s Vladimirem Putinem, který ho ujistí, že se Polsko nemusí obávat o – tak jako po rozhovoru s tureckým prezidentem Trump vydal rozkaz o stažení armády ze Sýrie,“ píše Hoffmannová. Je názoru, že Trump mnohokrát dal na vědomí, že má za nic spojenecké svazky a dohody, a to včetně NATO. Záruky bezpečnosti NATO prý už nezaslouží tento název a jsou podle komentáře jen "nejasnou nadějí"

Spiegel kritizuje německou vládu, že v této nebezpečné situaci uniká diskusi o budoucí bezpečnosti Německa. „Je nejvyšší čas pojmenovat hrozby, které vznikají rozpadem spojenectví a struktur, které nám dosud zajišťovaly bezpečnost. „ – píše Hoffmannová. Dvoustranné dohody mezi USA a Ruskem, jako je například dohoda o likvidaci raket středního doletu, přestaly fungovat, protože žádná ze stran se jimi nechce řídit. V multipolárním světě i tak bilaterální smlouvy ztrácejí na významu,“ čteme v týdeníku.

„Bezpečnost Německa a Evropy se dramaticky zhoršila a my tomu přihlížíme se zarážející bezstarostností,“ hodnotí komentátorka. Podle jejího soudu němečtí politici musí co nejrychleji přistoupit k diskusi p bezpečnosti po stažení Američanů, ujasnit si, kolik finančních prostředků chtějí na obranu vydat a jakého dílu suverenity se vzdát v souvislosti s vytvářením systému obrany, který prý může být pouze celoevropský.

Abychom předešli chaosu a neštěstí, musíme konečně uznat, že staré pořádky nelze vrátit a všechny pokusy na jejich rekonstrukci jsou odsouzeny k neúspěchu, vyvozuje svůj závěr v komentáři na stránkách Spieglu Christiane Hoffmann.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Lumír Aschenbrenner byl položen dotaz

Green Deal

Je nějaká šance, že to zelené šílenství skončí? Vždyť pokud budeme jediný, kdo mu podlehne, tak planetu to nezachrání a nás to žene jen do zkázy. Nebo myslíte, že nám lidem přinese něco dobrého? Co? Už takhle je naše ekonomika dost nekonkurence schopná – to je jen samé omezení, nařízení a byrokracie...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Štěpán Čábelka: Toxická feminita. 40 % žen je agresivnějších než průměrný muž

20:22 Štěpán Čábelka: Toxická feminita. 40 % žen je agresivnějších než průměrný muž

„Nemyslím si, že nám jako společnosti příliš prospívá jednostranné vykreslování mužů jako příčin vše…