Blinken k tomu vyzval v pondělí v Římě při zahájení schůzky ministrů členských států Globální koalice pro porážku ISIS.
Americký ministr vyzval země k repatriaci a pokud je to možné také k stíhání jejich občanů uvězněných v Sýrii za boj v řadách džihádistů z Islámského státu. Z dlouhodobého hlediska je prý situace „neudržitelná“ „nemůže trvat věčně“.
Velká Británie, Francie a další země jsou ovšem v otázce návratu svých občanů, kteří odešli do Sýrie bojovat v řadách džihádistů, velmi opatrné. Obávají se, že po návratu budou představovat vážnou bezpečnostní hrozbu v kontextu terorismu. Takové nápady nejsou v Evropě populární nejen mezi politiky, ale také občany.
Portál abcnews.go.com v této souvislosti uvádí, že Blinken poukázal na Itálii jako na příklad země, která je jako jedna z mála na Západě ochotna islamisty repatriovat.
USA již dříve vyvíjely tlak na jednotlivé státy, aby přijaly bývalé bojovníky Islámského státu se státní příslušností. „Spojené státy vyzývají ostatní státy, aby repatriovaly a postavily před soud své občany zadržené syrskými demokratickými silami,“ řekl na začátku roku 2019 mluvčí amerického ministerstva zahraničí Robert Palladino. Prohlášení vyvolalo znepokojení zejména ve Francii, protože mnoho jejích občanů bojovalo v řadách Islámského státu.
Připomeňme, že největší zodpovědnost za tragické události v Sýrii nesou ovšem samotné Spojené státy, které v éře prezidenta Baracka Obamy a ministryně zahraničí Hillary Clintonové podnítily nepokoje ve většině arabských států.
Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.