Vyjednávání o novém primátorovi a nové radě hlavního města, může být ještě zajímavé, jak ukazuje prozatímní nedohoda mezi TOP 09 a ČSSD.
Foto:
Hans Štembera
Popisek: Vánoční charitativní akce primátora Bohuslava Svobody
reklama
Ovšem i tak je taktický manévr pražské ODS, která přerušila vyjednávání s TOP 09 o případné nové pravicové koalici, možná pochopitelný z hlediska mocenské šachové partie, nicméně jinak značně riskantní. Problémem pražské ODS – lépe řečeno problémem jejího předsedy a bývalého primátora – je lpění na minulém uspořádání, přičemž bývalý primátor trvá zejména na svém návrtu do primátorského křesla. To je samozřejmě pro TOP 09 zcela nepřijatelné a nemůže to skončit jinak než odchodem ODS do opozice.
Pozice, na kterých se Bohuslav Svoboda zakopal, naprosto neodpovídají volebním výsledkům ODS a tedy i počtu zastupitelů. TOP 09 má jako vítěz voleb nárok obsadit post primátora. To, že v roce 2011 souhlasila se Svobodovým primátorováním, bylo dáno situací, která se již nebude opakovat. Tehdy se TOP 09 potřebovala dostat k vládě a jedinou variantou, na kterou byl Svoboda ochoten přistoupit, bylo upořádání, ve kterém zůstal primátorem. Nyní je situace jiná a TOP 09 má více možností.
Může se domluvit na podpoře se Svobodovými odpůrci uvnitř ODS, ale to si asi nikdo v ODS nedovolí udělat, i kdyby dali dohromady dostatek hlasů. Zbývá tedy jen ČSSD. Ta se logicky – na rozdíl od bývalého primátora – nehrne do světel reflektorů, ale chce mít zase jiné výhody a vliv – především na přesuny majetku a finanční toky. Rozhodně si nechce poškodit relativně velmi slušné vyhlídky na volební úspěch, který by mohl být i v Praze podle všeho výrazně vyšší, než byl v minulých volebních obdobích. TOP 09 by tedy musela v něčem ze svých pravicových priorit couvnout.
TOP 09 ovšem nemusí spěchat. Disponuje totiž jednou velkou výhodou, která jí umožňuje trvat na svých požadavcích a čekat, který z jejích vyjednávacích partnerů dřív takzvaně vyměkne. Propast mezi bývalým primátorem a ČSSD je v tuto chvíli stěží překonatelná. Sociální demokraté nemohou docentovi Svobodovi zapomenout, jak několik měsíců za jejich zády domlouval konec jejich společné vlády. Důvěra je v tuto chvíli na bodu mrazu a to se hned tak nezmění.
Někomu se může zdát, že TOP 09 neměla nic připraveno, když vypověděla koalici a teď hledá, co dál. Na druhou stranu je jednání, po kterém účastnící předstoupí před novináře, pro voliče aspoň trochu průhlednější, než zcela konspirativní jednání o rozdělení postů a vlivu, které před ustavením pravicové koalice prováděla TOP 09 s tehdejším primátorem Svobodou. Pokud by výsledkem současné situace byla aspoň trochu aktivní Rada hlavního města, nešlo by o úplně špatný výsledek.
Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumentyPublikováno se souhlasem vydavatele
A slibovat Ukrajině něco, co je nereálné, je podle vás v pořádku a fér i vůči Ukrajině? Nebo fakt věříte tomu, že by se vstupem Ukrajiny do NATO všichni souhlasili? Pokud vím, tak je souhlas všech členských států podmínkou pro vstup. Nebo ne?
Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
O tuto odpověď jste již vyjádřil(a) zájem. Děkujeme.