Na setkání ministra kultury Antonína Staňka s jeho čínským kolegou Luo Šu-kangem se mluvilo o tom, že Čína ruší vystoupení uměleckých těles, která mají v názvu Prahu, konkrétně se to týká Pražského filharmonického sboru, který nepojde do Číny na již dříve potvrzené turné. Jak trefně podotkl expremiér Mirek Topolánek, ministr sebevědomé země by z takového jednání odešel. Ovšem od pana Staňka nic takového čekat nemůžeme.
Čínská strana dokonce po českých umělcích požadovala, aby veřejně primátora Hřiba odsoudili. Ti to samozřejmě odmítli, s tím, že jim jako lidem v kultuře nepřísluší politická hodnocení. Toto je navíc nehorázná drzost, Čína s námi jedná jako s nějakou svoji provincii a vazaly. My ji musíme dát jasně a důrazně najevo, že tomu tak není a jsme suverénní zemí.
Viníkem této situace je především prezident Miloš Zeman, který se k Pekingu chová neskutečně servilně jako poskok.
Já mám vůči pirátskému primátorovi Hřibovi dost výhrad, jeho nápad na šmírování lidí prostřednictvím elektroměrů, jestli ve svých bytech skutečně bydlí, považují za děsivý, ale v tomto případě stojím za ním. Líbí se mně, že na pražské radnici opět zavlála tibetská vlajka, on se sešel s předsedou tibetské exilové vlády Lobsangem Sangayem a na akci pořádané Prahou odmítl žádost čínského velvyslance, aby z ní odešli zástupci Tchajwanu. Z takového sebejistého chování mám radost.
My se nesmíme zaleknout čínských vydírání a výhrůžek. Číňanům musíme jasně říci, že si naše umělce nemohou brát jako rukojmí. A ti koneckonců v Číně vystupovat nemusí a místo toho mohou jet třeba právě na Tchajwan.
https://denikn.cz/minuta/118200/
Jan Ziegler
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV