Jana Kunšteková: Námět pro BIS. Inkluze ve školství jako případová studie prorůstání neziskovek státní správou

30.01.2019 21:30 | Zprávy

Bezpečnostní informační služba (BIS) nedávno utržila ostudu se svojí kritikou učebnic dějepisu, které jsou podle výroční zprávy kontrarozvědky údajně psané pod vlivem sovětského myšlení. Úkolem tajných služeb je získávání informací o hrozbách pro bezpečnost České republiky a jejích ekonomických zájmů.

Jana Kunšteková: Námět pro BIS. Inkluze ve školství jako případová studie prorůstání neziskovek státní správou
Foto: kr-stredocesky.cz
Popisek: Prázdná třída, ilustrační foto

„Příkladem může být prorůstání nevládních neziskových organizací financovaných ze zahraničí do české státní správy. A s ním spojené tunelování veřejných rozpočtů pomocí grantů na projekty, které ČR evidentně škodí“, připomíná zakládající členka iniciativy Pedagogická komora Jana Kunšteková. Tajné služby by se podle ní místo učebnic měly zaměřit na státní úředníky, kteří zároveň působí v neziskovkách, čerpajících velké peníze z evropských fondů a ze státního rozpočtu. Typickým příkladem je podle ní causa inkluze ve školství. Ministerstvo školství právě jedná o jejím zrušení za velkého křiku a výhrůžek nevládek mezinárodními organizacemi.

Ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy (MŠMT) na podzim připravilo novelu vyhlášky o vzdělávání žáků se speciálními potřebami. Jejím cílem je zrušení povinné totální inkluze ve školství. V případě jejího vydání by rodiče opět získali právo rozhodovat, jestli jejich dítě má  chodit do běžné základní škole, nebo do speciální školy, jejíž osnovy a personální a materiální vybavení je upraveno pro vzdělávání dětí s poruchami učení.  Umístění dítěte do speciální školy by stejně jako dříve bylo podmíněno doporučením odborníků z pedagogicko-psychologických poraden vystaveným na základě vyšetření dítěte.

Lživé výhrůžky mezinárodními organizacemi

Nevládní neziskové organizace financující svoji činnost z dotací na inkluzi, spustily mediální kravál ihned po zveřejnění návrhu novely. Napřed vyhrožovaly Evropským soudem pro lidská práva ve Štrasburku. Spolu s nimi proti návrhu novely vystoupila i veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová. Podle její připomínky zaslané k návrhu vyhlášky na ministerstvo školství, by nová právní úprava byla v rozporu s rozsudkem Velkého senátu Evropského soudu pro lidská práva (ESLP) ve věci D. H. a ostatní proti České republice. V této cause byla ČR v roce 2007 odsouzena k úhradě odškodného ve výši 4.000 Eur každému z žalujících devíti ostravským Romů, kteří byli v letech 1996 až 1999 zařazeni do zvláštních škol. Stát navíc musel uhradit 10 tisíc Eur nákladů soudního řízení. Žalovatele před ESLP zastupoval advokát David Strupek činnost měla podle tisku i romských serverů během několik let sporu financovat mezinárodní nezisková organizace Evropské centrum pro práva Romů. Tu zase spolufinancuje Open society fund miliardáře George Sorose. Vedle českého advokáta se na řízení před ESLP podílel i americký advokát James A. Goldston, který je členem mezinárodní neziskové organizace Open Society Justice Initiative. Což je jedna z dceřiných neziskovek Soorosova Open Society Fund. Do týmu přibrali ještě člena horní komory britského Parlamentu Lorda Lestera of Herne Hill.

V rozsudku sice ESLP konstatoval, že ČR porušila práva stěžovatelů na rovný přístup ke vzdělání. Velký senát však zároveň v nálezu jasně uvedl, že organizace školství je věcí každého státu. Soudci v v bodě 205 rozsudku konstatovali, že „volba mezi jednotnými školami pro všechny, specializovanými zařízeními a integrovanými zařízeními se specializovanými odděleními vyžaduje nesnadné hledání rovnováhy mezi navzájem protichůdnými zájmy. Pokud jde o tvorbu a úpravu učebních plánů, jedná se v převážné míře o otázkou účelnosti, o níž Soudu nepřísluší rozhodovat“.

Je zvláštní, že ombudsmanka se odkázala právě na tento rozsudek. Zjevně aniž jej kdykoliv četla. Pokud by znala jeho celý obsah, nikdy by nemohla tvrdit, že odbouráním povinné inkluze počesku se ČR znovu dostane do rozporu s mezinárodně právními závazky z Evropské úmluvy o ochraně lidských práv. V rozsudku je totiž jasně uvedeno, že soudci posuzovali právní stav podle dnes již neexistujícího zákona č. 29/1984 Sb. Zvláštní školy byly zrušeny novým školským zákonem č. 561/2004 Sb.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Kampaň

Dobrý den, možná se pletu, ale neutrácí za kampaň ze všeho nejvíc právě vaše hnutí? Možná by nebylo na škodu, kdyby se limit pro politickou kampaň snížil - co vy na to? Třeba byste jako politici pak víc makali a nespoléhali na to, že pak uděláte kampaň - nic osobního, zrovna vás je vidět docela dost...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ivo Strejček: Dobře, nebo špatně?

15:26 Ivo Strejček: Dobře, nebo špatně?

Těch deset dní mezi 10. a 20. únorem 2025 si dobře zapamatujme. Událo se v něm několik zlomových udá…