Janusz Konieczny: Chudí lidé jako loutky

26.02.2015 11:50 | Zprávy

Peníze, cigarety či šampon za změnu zdravotního pojištění. Nejchudší vrstva obyvatel je snadnou kořistí podvodníků či nepoctivých spekulantů. Počítá totiž doslova každou korunu a za pár drobných provede mnohdy téměř cokoliv. Toto jednání je vysoce neetické a často rovněž protizákonné. Během zkoumání kupčení s hlasy v komunálních volbách zástupce Nadačního fondu proti korupci navštívil mnoho vyloučených lokalit a některá zjištění o fungování tohoto prostředí jsou doslova alarmující.

Janusz Konieczny: Chudí lidé jako loutky
Foto: rep, hns
Popisek: Změní se něco, než vyroste?

Někteří majitelé ubytoven přistupují ke svým nájemníkům jako k armádě osob, která je musí poslouchat doslova na slovo. Ve volbách tak mají příkaz volit určitou stranu a navíc ještě dostanou na ruku několik stovek korun. Tento přístup se stejně tak zneužívá při různých masových akcích či shromážděních – zkrátka pokud máte nějaké přání, místní mafiáni Vám vyhoví. Mají totiž již vyzkoušený systém kupčení zneužívání situace některých chudých rodin.

Tento přístup lze ilustrovat na ukázkovém příkladu sjednávání zdravotního pojištění. Kontaktovala nás jistá osoba z vyloučené lokality a popsala, jak několik osob obchází postupně všechny byty ubytoven a nabízí cigarety, potraviny, šampony či dokonce 500 Kč za zapsání se do jisté české zdravotní pojišťovny. Tato akce probíhala pravděpodobně se souhlasem majitelů ubytoven, kteří takto získali provizi za každého sjednaného pojištěnce. Máte pocit, že je toto jednání legální? Kdepak – je v rozporu s platnou právní úpravou, která zdravotním pojišťovnám zakazuje (např. § 5 odst. 4 zákona č. 280/1992 Sb. o resortních, oborových, podnikových a dalších zdravotních pojišťovnách) takovéto praktiky při náboru pojištěnců.

Položil jsem si otázku, zda je tento případ výjimkou či pravidlem. Různé osoby z vyloučených lokalit skrz na skrz Českou republikou mi oznámily, že zdravotní pojištění se takto sjednává docela běžně. Absurditou této situace je fakt, že tyto chudé rodiny často ani netuší, jakou zdravotní pojišťovnu vlastně mají sjednanou analogicky, stejně tak netuší, koho ve volbách volily, ačkoliv se voleb zúčastnily. Tito lidé dokonce podepíší dokumenty, aniž by tušili, co podepisují a stávají se z nich doslova loutky.

Samozřejmě, že vinen je nikoliv pouze ten, kdo poskytuje úplatek, ale i ten, kdo ho přijímá. V každém případě ve vyloučených lokalitách, kde je prodej drog a prostituce (dle mého odhadu i s nezletilými dívkami) na denním pořádku, klesá chuť do života. Povinností společnosti je tyto praktiky analyzovat a postihnout především ty, kteří tuto situaci zneužívají. Je nezbytné proto kontaktovat minimálně příslušnou pojišťovnu či policii. Korupci totiž výrazně omezíme nejenom postižením zlojedů v korupčních kauzách či prosazením protikorupčních opatření. Možná nejdůležitějším předpokladem je změna vnímání etických hodnot.

Autor spolupracuje s Nadačním fondem proti korupci.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Janusz Konieczny

Jana Maláčová byl položen dotaz

Předsedkyně

Proč myslíte, že zrovna vy můžete stranu dostat zpět do sněmovny, když jste byla u toho, když z ní vypadla? A věříte si v příštích volbách? Podle všeho jste zatím bez šance na návrat. Není to paradox, když máte takovou příležitost, protože jen minimum lidí je spokojených s tím, jak se jim daří?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ivo Strejček: Trump dokončil politické nominace. Co naznačují?

15:16 Ivo Strejček: Trump dokončil politické nominace. Co naznačují?

Zvolený americký prezident Donald Trump dokončil výběr svých spolupracovníků, se kterými chce příští…