V roce 2018 ji vatikánský ministr kultury, kardinál Gianfranco Ravasi, uvedl jako odstrašující příklad neakceptovatelného zneužívání kostelů; posvátných míst zasvěcených službě Bohu. Jedná se o devastaci významné součásti národního i světového dědictví UNESCO, nemající obdoby.
Mnohé se zřejmě zanedbalo Národní knihovnou. Cena kostela byla v roce 1993 odhadnuta na 133 miliónu korun a v roce 2005 na 173 miliónu. Nakonec byl chrám prodán za 46 miliónu.
Od roku 1993 do roku 2005 byl kostel v nájmu a od roku 2005 dodnes v majetku podnikatele Jerri Nowikovského.
Je pravděpodobné, že České republice vznikla veliká ekonomická, kulturně duchovní a pietní škoda nevyčíslitelné hodnoty a došlo k nevratnému a zbytečnému zničení významného pramenného materiálu k původnímu slovanskému osídlení nejstarší Prahy.
Dodnes nevyřešenou otázkou je fyzické pietní uložení lidských kosterních pozůstatků vyjmutých při archeologickém výzkumu. K jejich uložení by měla sloužit kostnice v podzemí. Zatím se s lidskými ostatky nakládá podivnými způsoby.
Románsko-goticko-baroknímu kostelu měl být navrácený především duchovní rozměr. Má být místem pro příležitostné liturgické užívání, provozování chorálního zpěvu a staré hudby a galerii.
Domnívám se, že nikdo z kulturní obce nepochybuje o skutečnosti, že památka byla znehodnocená. Otázky vyvstávají i v různých odhadech cen rekonstrukce. Ministerstvo kultury je v obtížné situaci a doposud se vyhýbalo ráznému vyřešení kauzy. Ve věci padla i různá trestní oznámení.
Zatímco obnova mariánského sloupu se dílčím způsobem zdařila, obnovit chrám se nedaří. Ministr kultury I. Šmíd nic zásadního pro kostel neudělal a pan ministr A. Staněk, ačkoli byl nakloněný zjednat nápravu, nebyla mu dána příležitost. Ideálním řešením je vyvlastnění památky a zřízení liturgického prostoru s expozicí prezentující symboliku Svatého Michaela Archanděla v průběhu staletí.
Kauzou se po řadu let neúnavně zabývá Ing. Jiří Pavel Pešek. Podporovatelem snahy o důstojné využívání kostela je zakladatel Nadace Collegium Marianum pan František Semerád. Proti zprznění kostela byli prof. J. Kotalík, prof. J. Royt a také konzervátor J. Štulc. Mnohé o kauze se člověk dozví po zhlédnutí videa Zločin v srdci Prahy na www.stmichael.cz
V době, kdy se na Staroměstském náměstí bude slavnostně odhalovat Mariánský sloup za účasti představitelů katolického duchovenstva a hojného počtu věřících, poblíž stojící kostel sv. Michaela Archanděla bude dál tiše naříkat nad hanebným osudem, který mu přinesla naše doba.
Jaroslav SOJKA, historik umění
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Názory, ParlamentniListy.cz