Jiří Baťa: Pan generál Pavel je živ více z minulosti, než z přítomnosti

21.05.2018 11:01 | Zprávy

Jak informují Parlamentní listy.cz o nedělním OVM (neděle 20. května) na besedě, které se zúčastnili kromě Václava Moravce jako hosté generál Petr Pavel, ředitel Ústavu mezinárodních vztahů Petr Kratochvíl a bývalý předseda Valného shromáždění OSN a exministr zahraničních věcí Jan Kavan.

Jiří Baťa: Pan generál Pavel je živ více z minulosti, než z přítomnosti
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bývalý náčelník Generálního štábu AČR armádní generál Petr Pavel

„Nechci zacházet do politických detailů, abych se nestal politizujícím generálem.“ Pavel se od Moravce posmíval Zemanovi...

Jak informují Parlamentní listy.cz o nedělním OVM (neděle 20. května) na besedě, které se zúčastnili kromě  Václava Moravce jako hosté generál Petr Pavel, ředitel Ústavu mezinárodních vztahů Petr Kratochvíl a bývalý předseda Valného shromáždění OSN a exministr zahraničních věcí Jan Kavan. V besedě Václav Moravec zmínil, že  komunisté dávají najevo svou nelibost, že by měly být posíleny mise v Afghánistánu i jinde. S tímto trendem proto komunisté nejsou spokojeni. Premiér Andrej Babiš partnery uklidňuje, prý jde jen o slovíčkaření, ale s tímto názorem  nesouhlasí jak ředitel ÚMV Kratochvíl, tak exministr Kavan. Oba se shodně vyjádřili v tom smyslu, že komunisté mají na mysli především posilováním mise  v Pobaltí. Generál  Pavel připomněl, že v Afghánistánu se čeští vojáci podílejí na výsledku bezpečnostních složek a „ Pokud jde o operace NATO v Pobaltí, tak ty prý jen reagují na ruskou anexi Krymu z roku 2014. Nejde tedy o žádné nové operace. Teď by šlo jen o to, aby se do operací zapojili rovněž Češi jako členové Aliance.“ dodal.

Pan generál je bohužel živ minulostí, ne přítomností. Operace NATO v Pobaltí stejně jako dnes i za dva nebo pět let bude pan generál Pavel obhajovat anexí Krymu, která ani zdaleka nebyla tím hlavním důvodem k dislokaci vojsk NATO v Pobaltí. Je přece známo, že po vstupu těchto států do NATO se tyto státy nejen hrdě přihlásili k západní politice a k „příkladné“ americké demokracii , ale současně se také  považovali být „ohroženi“ Ruskem. Ani ne tak z nějakých faktických důvodů, ale prostě proto, že tím dali najevo odklon a distanc od Ruska, stejně jako proto, že se na Ukrajině za pomoci amerických dolarů a politické intervence „zvrtnul“ systém, do kterého nepřímo zasáhly síly z ruské strany (nikoli regulérní), což u těchto států vyvolalo „vážné obavy“,  že Rusko hodlá napadnout také je. Proto se USA a potažmo NATO „operativně“ rozhodly dislokovat své vojska na území pobaltských států, aby čelilo „nebezpečí“, které hrozí ze strany Ruska.

Aby toho nebylo k nastolené problematice málo, pan generál Pavel k tomu také zcela vážně dodává, že „Rusko zcela evidentně představuje hrozbu pro Alianci. Nakonec jsme svědky dennodenních pokusů o rozklad jednoty Aliance.“ Nebylo by však od věci, kdyby byl pan generál poněkud sdílnější a hlavně konkrétnější a řekl, jakým způsobem se Rusko dnes a denně pokouší o rozklad Aliance. Abychom byli více a lépe informováni, resp. abychom nebyli „oblbováni“ proruskou propagandou Kremlu! „ Pokud by vojáci NATO nebyli více přítomni v Pobaltí, Rusko by si v tomto regionu „mohlo dovolit“ provést nějaké operace. Svědčí o tom počty ruských vojenských jednotek u hranic v Pobaltí,“ říká pan generál připomíná, že NATO s Ruskem stále vede diskusi, a to i ve chvílích, kdy prý Rusko Alianci občas provokuje, jako např. v Černém moři.  Velmi šlechetné, otázka ale je, kdo je v Černém moři doma, zda  cizí vojska NATO nebo ruská flotila. „ Aliance jen reaguje na tento fakt. Jde pouze o vyjádření toho, že Aliance je připravena se bránit,“ řekl sebejistě Pavel. Koho nebo čí zájmy už neřekl.

Nechci být neslušný, či jak se dnes říká nekorektní když velmi kulantně vyslovím domněnku, že panu generálovi „šibe“, jak říkají Slováci. Chápu, že účel světí prostředky, což pan generál a NATO plně využívají, ale když už se odhodlají zdůvodňovat existenci jednotek NATO v Pobaltí, mohli by alespoň říkat pravdu. Pan generál Pavel je jistě natolik zkušený voják, že by si měl uvědomovat rozdíl mezi taktickými plány a lživými důvody. Pokud se nemýlím, mnohokrát se nechal slyšet, jak si váží Václava Havla, ale stejně jako mnozí jiní ani on není schopen férově naplňovat Havlovu proklamaci o „Pravdě a lásce“, ale naopak se zcela otevřeně uchylují ke lži  a nenávisti. Pan generál  také musí dobře vědět, že jím zmiňovaná přítomnost ruských vojenských jednotek u hranic v Pobaltí není z důvodů příprav na nějakou agresi vůči pobaltským státům, ale naopak proto, že se u hranic těchto států vytvářejí základny vojsk NATO a US army a že  jsou oni sami nuceni zajišťovat bezpečnost svých hranic před možností vpádu či útoku ze strany aliance a USA! Jinými slovy, ne Rusko ohrožuje pobaltské státy, ale vojska NATO a US army ohrožují suverenitu Ruské federace! Ale jak se říká, „Kdo  chce psa bít, hůl si vždycky najde“. Tak je to i s (naivním a lživým) odůvodněním, proč musí být NATO přítomno v Pobaltí.

Na přetřes jednání OVM přišla i otázka plnění závazku vůči NATO s tím, že podle A. Babiše nebudeme schopni (a snad ani ochotni) odvádět 2 procenta HDP na obranu, byť jsme se k tomu při vstupu do Aliance zavázali.  Generál Pavel varoval, že neplnění našich vlastních závazků rozhodně nezlepšuje pověst ČR v očích aliančních partnerů. Důraz s jakým jednotlivé státy Aliance přikročí k plnění svých závazků, ukáže ostatním aliančním partnerům, jak důvěryhodnými partnery jsme.  O čem to pan generál mluví? Pokud je známo, AČR jako člen aliance své závazky v účastech na misích plní a často i překračuje a je-li řeč o odvádění příspěvků pak dříve, než pan generál vypustí obligátní propagační bublinu o „poškozování pověsti ČR u aliančních partnerů nebo vůbec  v zahraničí“ měl by také říct, jak jsou na tom s plněním těchto závazků ostatní členové aliance, zda také oni plní své závazky, abychom případně my mohli být za ty špatné a nespolehlivé a za neplnění mohli být případně pranýřováni!

Nezůstalo však jen u 2 procent odvodů, řeč přešla také na požadavek, který vznesl americký prezident D. Trump , který nedávno mluvil o tom, že finanční závazek vůči NATO by se měl zvýšit z 2 procent HDP na procenta 4. „To se ocitáme v říši nereálna,“ varoval Kratochvíl s tím, že většina členských států dnes neplatí ani ta 2 procenta (viz poznámka výše), takže jen těžko budou ochotni platit 4 procenta. K tomu se vyjádřil i Jan Kavan který řekl, že tento návrh je naprosto nereálný. Že D. Tramp přišel s takovým návrhem svědčí o tom, že USA chtějí dál eskalovat vojenské napětí, dál zbrojit, dál usilovat o světovládu, ale jaksi se jim nedostává peněz. Jak by ne, jejich 17 bilionový dluh není nic, čím by se mohly USA chlubit, což ovšem na druhé straně neznamená, že by si s tím lámaly hlavu, vždyť na co existují tiskárny? Dluh je a bude a ten bude ještě dlouho, pokud USA nepadnou na kolena. Prezident Trump by  však ale chtěl, aby se na záměrech a  cílech USA  finančně podíleli také loajální satelity z NATO, které jako jediné může realizovat imperiální plány amerického establishmentu a všech ostatních, kteří pod pláštíkem jedině správné americké demokracie  a ve jménu lidstva na válkách vydělávají.

Jiří Baťa

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Tomio Okamura byl položen dotaz

Pozice ministra vnitra

Dobrý den pane Okamuro, Zajímalo by mě, kdybyste hypoteticky byl na pozici ministra vnitra, pod kterého také spadá Česká pošta, na co byste se zaměřil? Bylo by to na kvalitu této služby? Podle mě jde Česká pošta do pr... Nejen že za Rakušana došlo ke zhoršení dostupnosti a snížení počtu poboček, ale...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ivo Strejček: Katastrofa jménem Jimmy Carter

9:16 Ivo Strejček: Katastrofa jménem Jimmy Carter

Ve věku obdivuhodných 100 let zemřel 29. prosince 2024 bývalý americký prezident Jimmy Carter. Přest…