Jiří Baťa: Ublížený, resp. nedoceněný skripač Šporcl

04.04.2021 18:02 | Zprávy

Ambiciózní virtuos, houslista (skripač), „pan“ umělec Pavel Šporcl dal najevo značnou nespokojenost s průběhem vyplácení náhrad za znemožnění účinkování a v dopise premiéru Babišovi píše, že čeští umělci jsou kvůli covidu v ohrožení a že česká kultura prý „úplně“ přestala existovat.

Jiří Baťa: Ublížený, resp. nedoceněný skripač Šporcl
Foto: archiv Jiřího Bati
Popisek: Jiří Baťa

Popravdě řečeno, ono toho přestalo fungovat daleko víc a rozhodně potřebnějšího, jako např. holičství a kadeřnictví (ale jsou otevřena květinářství, protože bez květin se dnes člověk neobejde), jsou zavřené obchody s obuví (přece se lidem všechny boty ještě neprošoupaly), oděvy (vždyť jsou v módě staré, roztrhané kalhoty, bundy) á konto toho jsou zavřena i krejčovství, chemické čistirny atd., atd. Je to tedy především otázka úhlu pohledu a zvážení, co je pro občany potřebnější, zda houslistovy umělecké výkony (případně výkony jiných umělců), nebo otevřená holičství a kadeřnictví (někteří chodí zarostlí až běda včetně mně), zavřené chemické čistírny (asi proto, že snad každá domácnost má pračku, že?), no a o životodárných restauracích, hospodách, kavárnách, bistrech atd. nemluvě.

Nářky, že částky jako kompenzace za nemožnost živit se svou profesí jsou malé, se dají pochopit u lidí, kteří do svého podnikání nemalé částky investovali, kdy musí platit režijní náklady, mnohdy úvěry, pojištění, mají zaměstnace a celou řadu jiných povinností, ale nářky houslisty, který má jedinou starost, a tou jsou housličky v pouzdře plus svůj rozpis koncertů, jsou nejen úsměvné, ale i nemravné. Jeho umělecké honoráře zcela jistě nejsou v řádech několika stovek korun, ale několika tisíc za vystoupení, takže je možné konstatovat, že pan Šporcl je vysoce ceněný a dobře placený umělec. Kdo umí, umí a podle toho může chtít být zaplacen. Pan Šporcl nepochybně umí (stejně jako jeho kolega Svěcený a další) a je také zcela nepochybně dobře placený.

Není podstatné, kolik peněz vydělal, rozhodně to však nebude malá částka, která by jej opravňovala „škemrat“ o peníze, protože s kompenzacemi nemůže vyjít. Je nepochopitelné, že především lidé, kteří ještě v nedávno vydělávali miliony, jsou dnes téměř „na mizině“ (i když o tom lze úspěšně pochybovat). Jak se na současnou situaci mají dívat a posuzovat lidé, kteří žijí na hranici bídy, matky samoživitelky, tělesně postižení, staří lidé s důchody dvanáct či třináct tisíc korun? Ti si sotva mohli vytvořit „rezervu“ pro případ zlých časů, a přesto musí nějak vyžít. Je logické, že jak pan Šporcl, tak i jiní umělci měli vysoký životní standard, byli zvyklí na vysoké příjmy a podle toho také žili. Je snad chybou společnosti, zmítané pandemií, že se vytvořily takové podmínky, které jim znemožnily život na „vysoké noze“? To si pan Šporcl a jiní umělci skutečně nevytvořili rezervy, nemají nic na účtech, z čeho by mohli uhradit své výdaje na skromnější život? Pokud ano (jako že se tomu nedá věřit), pak je může utěšit skutečnost, že nejsou sami.

Konstatování, že čeští umělci jsou kvůli covidu v ohrožení, že česká kultura úplně přestala existovat, je jen neetický, ubohý a průhledný manévr, jak zakrýt svou nespokojenost. Že v důsledku pandemie Covidu-19 není možné úspěšně provozovat kulturu (všeho druhu) v rozsahu „obvyklém“, na který byli umělci dlouho zvyklí, ještě neznamená konec české kultury. Kultura jsou také knihy, dobré pořady na TV, různé netypické a neformální formy či způsoby produkcí, kterou mj. sám pan Šporcl také doma provozuje, zde:

Šporcl

Pravda, nejsou to desetitisíce, na které je zvyklý, ale na uživení rodiny na přiměřené úrovni by to mělo stačit (mj. také manželka-herečka nepochybně nějakou tu „almužnu“ od státu dostává). Takže, pane Pavle Šporcle, trochu více skromnosti a lidského pochopení. A ještě jedna maličkost, nedělejte si velké iluze o „lepších zítřcích“, spíš se připravte na to, že už to jiné, natož lepší, nebude!

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Weigl: Vánoce, vánoce přicházejí

15:16 Jiří Weigl: Vánoce, vánoce přicházejí

Už jsou znovu tady – nejkrásnější svátky v roce, křesťanům radostně sdělující Spasitelovo narození a…