No, je to jeho rozhodnutí, které bude buďto litovat nebo se mu vyplatí. Je to otázka času. Nicméně, jeho rozhodnutí lze považovat za ješitnost, neprozřetelnost, ukvapenost, ale také za vypočítavost. Je totiž známo, že jeho vztahy s Milošem Zemanem byly trnem oku jeho přátel a kamarádů z branže, že mu vytýkali přijetí ocenění od Zemana atd. Není od věci se také domnívat, že rozhodnutí vrátit státní vyznamenání není samoúčelné, ale také není v intencích zdůvodnění, které uvedl. D. Hůlka totiž žongluje s přátelstvím, které mezi oběma, jak tvrdí sám Hůlka, bylo. Ješitnost, falešná domýšlivost, ale možná také tlak jeho okolí jej donutilo konstatovat nesmyslné, unáhlené závěry. Např. když v reakci na koronavirové opatření, resp. mnohostranné dopady a důsledky z nich, se M. Zeman vyjádřil tak, že v tom D. Hůlka viděl osobní zesměšnění. Sám si D. Hůlka si totiž neuvědomil, že jeho reakce na slova Miloše Zemana jsou nepatřičná, když vyslovil zásadní nesouhlas s opatřeními proti koronaviru. Pan Hůlka se ohání přátelstvím s M. Zemanem, ale jak se zdá, jeho ješitnost je silnější než proklamované přátelství. Jinak by se nemohl D. Hůlka urazit nebo cítit dotčen, resp. zesměšněn, když prezident na jeho adresu v podstatě opodstatněně řekl, že „pokud jde o jeho účast na protirouškové demonstraci doporučuji mu, aby si dal studený a mokrý hadr na hlavu a na nějakou dobu se stáhl do soukromí“!
Daniel Hůlka pojal tento vzkaz jako veskrze nepatřičný, kterým jej prý Zeman urazil. Chce se říct, pane Hůlko, víte, kolik podobných, ale především mnohem intenzivnějších urážek, zesměšnění, ponížení, dehonestací musel snést a snáší Miloš Zeman? Pravda, na některá reagoval více, jindy méně drsněji, ale přesto neprojevil ješitnost, uraženost nebo osobní dotčenost. Pan Hůlka se nechal slyšet, že prý mu Zeman ukázal svou pravou tvář, prý se obrátil proti svému národu a obyčejným normálním pracujícím lidem. Aby to nebylo málo, pan Hůlka si vylil žluč tvrdým nařčením M. Zemana, že se k lidem prý chová sprostě, agresivně, nenávistně, egoisticky, egocentricky, narcisticky a bohorovně. Více agresivních pomluv k vykreslení Zemanovy charakteristiky zřejmě Dan Hůlka již nenašel, ale i tak je toho dost. Velmi pozoruhodné vezmeme-li v potaz skutečnost, že ještě před několika dny, než se o něm M. Zeman poněkud sarkasticky, ale také opodstatněně a jistě také v duchu vzájemného přátelství, vyjádřil, byl Zemanovým přítelem. Pak přišel okamžik pravdy, kdy se „jemnocitný“ Dan Hůlka cítil být výrokem M. Zemana ublížen a ponížen a bylo zle.
Nicméně, je možné, aby pan Hůlka neznal M. Zemana natolik, aby o něm (ne)věděl, co lze od něj očekávat? Že by neznal jeho specifickou, možno říct horňácko-sedláckou, „prostořekou“ rétoriku? To si o sobě D. Hůlka říkal, že je skutečným přítelem M. Zemana, nebo si to jen myslel a na přítele si hrál? Pokud nemá být přátelství povrchní, hrané, falešné, pak musí být přátelství založeno na vzájemném hlubokém poznání jeden druhého, na umění chápat a rozumět jeden druhému, ale, jde-li o opravdové přátelství, umět i tolerovat, prominout. Jaké bylo „přátelství“ Daniela Hůlky a Miloše Zemana, když se D. Hůlka nechal unést emocemi a na svém příteli nenechal nit suchou, či lépe, na svého přítele vylil nejšpinavější kýbl pomluv a nařčení?
Daniel Hůlka se rozhodl 28. října na Pražském hradě vrátit M. Zemanovi vyznamenání, které od něj osobně obdržel. Bude mít také dost odvahy před národem říct a zdůvodnit, proč ocenění vrací? Bude schopen říct vše, co na adresu M. Zemana v mainstreamu pronesl? Myslí si pan Hůlka, že to bude ostuda prezidenta, nebo jeho? Jiná otázka také je, zda mu stojí za to se kompromitovat před národem jenom proto, že se zavděčí svým kolegům z branže? To už je ovšem jeho věc a možno říct, náš zbytečný problém.
Jiří Baťa
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV