Jiří Berounský: Návrh zákona o státním zastupitelství

16.12.2014 20:34 | Zprávy

S legislativou máme problémy. Stačí si vzpomenout na obtížná jednání, která byla spojena se služebním zákonem. Teď ale stojí před autory návrhu zákona o státním zastupitelství problém ne menší. Hraje se totiž obecně o větší nezávislost justice na politické reprezentaci, ať už je jakákoli.

Jiří Berounský: Návrh zákona o státním zastupitelství
Foto: hns
Popisek: Fotokoláž.

To je jistě téma pro naši společnost velmi výbušné, jemuž odpovídá i délka doby vznikající normy, která obnáší – dle Respektu – již čtyři roky a jejímuž vzniku zřejmě politici, ať už zleva či zprava, příliš nepřejí.

Jak na tom tedy jsme? Návrh zákona začal sepisovat nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman a to ještě za dob – jak rovněž píše Respekt - kdy byl ministrem spravedlnosti Jiří Pospíšil. Zeman chtěl co nejvíce omezit závislost žalobců na politicích, konkrétně zrušit možnost odvolání nejvyššího státního zástupce vládou.

Mimoto obsahoval jeho návrh zřízení specializované jednotky státních zástupců pod nejvyšším státním zastupitelstvím, která by se soustředila na potírání korupce. Po nástupu nové ministryně spravedlnosti však ministerstvo připravilo vlastní verzi, která znovu žalobce vystavuje politické moci.

O jejich jmenování sice mají rozhodovat odborné komise, ministr nebo ministryně spravedlnosti však nemá být oním rozhodnutím nijak vázán, či vázána. A během tří let od nabytí účinnosti zákona mají státní zástupci všech úrovní skončit, což se dotkne jak Pavla Zemana, tak Lenky Bradáčové i Iva Ištvána.

Současná ministryně chce ponechat opět v rukou vlády i osud nejvyššího státního zástupce, včetně jeho možného odvolání, i když zde je prý ministryně připravena k ústupkům.

K těm však není připravena – jak píší Lidové noviny - v otázce onoho specializovaného protikorupčního útvaru, jak navrhoval Pavel Zeman. Mají vzniknout útvary dva, totiž speciální a vrchní speciální zastupitelství pod ministerstvem spravedlnosti, což znamená, že politici mohou mít opět poměrně snadný přístup k probíhajícím kauzám.

Situace je tak velmi chaotická, včetně nejasnosti, má-li se jednat o návrh nového zákona či o návrh novely. Šéf organizace Transparency International David Ondráčka měl dokonce prohlásit, že považuje předlohu za krok zpátky a že by bylo nejlepší zachovat současný stav.

S myšlenkou souhlasí i člen ústavně-právního výboru a opozice Marek Benda. A ministr Dienstbier opakuje, že navrhovaný text odporuje věcnému záměru zákona, schváleného vládou. Takže ministerstvo spravedlnosti bude možná muset svůj přístup přehodnotit. 

Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumenty  Publikováno se souhlasem vydavatele.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz

Ing. Jiří Strýček byl položen dotaz

Důchodová reforma

Jak vysvětlíte, že SPD je schopné s vládou jednat o důchodech a prý i nějaké jejich návrhy připouští, ale vy se s vládou nedomluvíte? Není problém u vás? A chápu správně, že pokud vyhrajete volby, tak celou reformu, kterou tato vláda schválí zrušíte? A máte za ni už náhradu? Protože když jste byli v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pavel Buráň: Darebák třeba i v taláru je pořád jen darebákem

17:17 Pavel Buráň: Darebák třeba i v taláru je pořád jen darebákem

Kolem soudců, státních zástupců, špiček policie a vůbec celé justice se v naší společnosti našlapuje…