Jiří Jíše, Ivan Noveský: Proč je 21. století stoletím Asie a proč USA a zejména Evropa upadají?

02.11.2023 8:28 | Monitoring

Říjnová prognostická publikace International Energy Outlook 2023, kterou zveřejňuje U.S. Energy Information Administration pro Center for Strategic and International Studies ve Washingtonu, DC, každé dva roky, ukazuje důvody úpadku Evropy A U.S.A.

Jiří Jíše, Ivan Noveský: Proč je 21. století stoletím Asie a proč USA a zejména Evropa upadají?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ivan Noveský – Expert na energetiku

Srovnáme-li výhledy zveřejněné Američany před 10 lety se skutečností roku 2023, musíme konstatovat, že jejich přesnost je až nebezpečně vysoká. Musíme se proto o další výhledy zpracované a zveřejněné americkými prognostiky tento měsíc podělit se čtenáři: 

1) Evropský problém s nerovnoměrnou světovou populací a rostoucí migrací

Počet obyvatel na světě se z 8 miliard v roce 2022 zvyšuje a v roce 2050 dosáhne 9,6 miliardy, přestože se v Rusku, Japonsku, Jižní Korei a Číně mírně snižuje počet obyvatel cca o 0,3% ročně. V Evropě, Americe, Indii v Austrálii a na Středním Východě se počet obyvatel sice mírně, ale nikoliv však významně zvyšuje cca o 1% ročně . 

O to raketovější je ale nárůst počtu obyvatel v Africe. Z původních 377 milionu obyvatel v roce 1971 se zvýšil počet obyvatel v Africe v roce 2022 na 1,7 miliardy. V roce 2050 se očekává počet obyvatel v Africe nejméně 2,4 miliardy, tj. 25% celkové světové populace. A protože se za posledních 50 let počet obyvatel Afriky ztrojnásobil, je již nyní velký problém zásobit Afričany potravinami. Příkladem je Egypt, který dlouhodobě vyvážel obilí a nyní je již velkým importérem pšenice. Do roku 2050 lze proto očekávat stále rostoucí migraci z Afriky do Evropy, pouze z Afriky minimálně 700 milionů ekonomických migrantů.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Co by podle vás jako přesně nastalo, kdyby přišel ten konec Evropy?

A je reálné si myslet, že bysme se ubránili sami, i když zvýšíte výdaje na obranu sebevíc? A k čemu se přikláníte? Je lepší spoléhat na Evropu nebo na USA? Ještě k té vaší poznámce, že musíme na bezpečnostní situaci, která teď ve světě panuje reagovat včas. Nemáte ale dojem, že už včera bylo pozdě?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pavel Foltán: Na tenkém ledě Souček, Senát, ČT, Baxa & spol.?

18:20 Pavel Foltán: Na tenkém ledě Souček, Senát, ČT, Baxa & spol.?

Komentář Pavla Foltána k dění v České televizi