Jiří Kobza: Pokrytectví jako vládní doktrína

20.02.2023 11:00 | Komentář

V předvolebním klání donekonečna opakoval předseda ODS Petr Fiala věty jako „Rozhodl jsem se vrátit politice smysl, slušnost a poctivost“. Také sliboval: „Můžete se spolehnout, že snížíme daně a zvýšíme příjmy“. Nikdy nezmínil, když už je pro tu slušnost a poctivost, že jeho vláda dopustí, abychom byli zemí s nejhůře fungující ekonomikou, jak vidíme z následujícího přehledu:

Jiří Kobza: Pokrytectví jako vládní doktrína
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Kobza je členem Poslanecké sněmovny, zvoleným za politické hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD)

Podle předběžných výpočtů vzrostl Index spotřebitelských cen (The Harmonised Indices of Consumer Prices, HICP) v Česku meziročně o 17,3 % (v červnu o 16,6 %). Podle bleskových odhadů Eurostatu byla meziroční změna HICP v červenci 2022 za Eurozónu 8,9 % (v červnu 8,6 %), na Slovensku 12,8 % a v Německu 8,5 %. Podle portálu kurzy.cz měly na meziroční růst cenové hladiny na konci roku 2022 největší vliv ceny v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje a ceny v oddíle bydlení. V oddíle potraviny a nealkoholické nápoje byly vyšší zejména ceny mouky o 42,0 %, chleba o 37,6 %, drůbežího masa o 42,8 %, polotučného trvanlivého mléka o 55,4 %, vajec o 92,4 %, olejů a tuků o 38,2 % a cukru o 98,9 %. V oddíle bydlení kromě nákladů vlastnického bydlení vzrostly ceny nájemného z bytu o 5,9 %, výrobků a služeb pro běžnou údržbu bytu o 20,8 %, vodného o 5,3 %, stočného o 6,4 %, zemního plynu o 140,2 %, tuhých paliv o 66,4 % a tepla a teplé vody o 28,8 %. Další v pořadí vlivu byly ceny v oddíle stravování a ubytování, kde byly vyšší ceny stravovacích služeb o 26,1 % a ceny ubytovacích služeb o 21,3 %.

A pojďme dále. Vláda Petra Fialy nechtěla prý zvyšovat daně. V jejím programovém prohlášení stojí, že cesta ke stabilitě „je v reformě výdajů státu a efektivním nakládání s penězi, nikoliv ve zvyšování daňové zátěže.“ Nyní je všechno jinak. O daňových změnách se mluví kvůli schodkům rozpočtů. Ten loňský se vyšplhal na 360,4 miliardy korun, na letošek je pak plánovaných 295 miliard. Fialův ministr Marian Jurečka opakovaně prohlašuje, že „zvyšování daní je nutnost.“ V lednu v ČT prohlásil, že se chystá zvyšování daní pro bohatší poplatníky. Nezmínil sice, jakou daňovou progresi má na mysli, ale s něčím podobným přišel už socialistický premiér Bohuslav Sobotka a neuspěl. To až nynější „pravicová“ vláda?

Současně ministr financí Stanjura ohlásil přípravu zvýšení daně z přidané hodnoty, a to tak, že její současná snížená sazba (10%) bude posunuta směrem vzhůru, na 13 až 14%. Čímž dojde ke zdražení mnoha druhů zboží a služeb, včetně například vodného a léků. Další na řadě bude zvýšení daně z nemovitosti, o kterém ten stejný Zbyněk Stanjura před volbami prohlásil, že nepřichází v úvahu, protože jde o nepřijatelné trestání občanů, kteří si ze svých zdaněných příjmů pořídili vlastní bydlení. Teď se to chystá udělat. Dalším porušením předvolebních slibů vládních stran pak bude chystané zvýšení sociálního pojištění pro živnostníky.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Senioři jsou jediná skupina, která od 2020 netratila

A není to snad pravda? Vždyť pracujícím klesají zejména kvůli inflaci mzdy, zatímco důchodcům důchody rostou. Komu je dorovnávám příjem tak jako důchodcům? Netvrdím, že máme hodit důchodce přes palubu, nezaslouží si to, ale cožpak si my ostatní zasloužíme takové mzdy? My třeba o důchodců navíc nemám...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Světové finanční trhy se zatím uklidnily

15:49 Jiří Paroubek: Světové finanční trhy se zatím uklidnily

Tedy zatím (na den). Donald Trump pragmaticky mění stanovisko, zřejmě mj. v důsledku rychlého pádu b…