Jiří Matzner: Odškodnění za nezákonné trestní stíhání

07.03.2019 9:36 | Zprávy

V roce 2018 bylo vyplaceno nejvyššího odškodnění za nezákonné trestní stíhání. Je otázka, zda nedochází k nadužívání trestních stíhání.

Jiří Matzner: Odškodnění za nezákonné trestní stíhání
Foto: archiv JM
Popisek: JUDr. Jiří Matzner

„Za uplynulý rok došlo k vyplacení vůbec nejvyššího odškodného za nezákonné trestní stíhání, nezákonný pobyt ve vazbě, kdy stát odškodnil více než 1.200 lidí a na odškodném jim vyplatil přes 77 milionů korun. Vývoj statistik z posledních let nám jasně ukazuje, že je něco špatně. Ministerstvo spravedlnosti sice nevede přímo statistiky týkající se tzv. justičních omylů, kdy dojde k nezákonnému trestnímu stíhání nebo dokonce odsouzení nevinných osob, celkové částky vyplacené státem na odškodném za nezákonné trestní stíhání, nezákonný pobyt ve vazbě či nezákonné odsouzení však mluví za vše. Z dostupných statistik lze vyčíst, že stát v roce 2018 zaplatil výrazně vyšší částky za odškodné spojené s nezákonným trestním stíháním, než například v roce 2016, kdy celková částka vyplacená na odškodném byla pouze necelých 55 milionů korun.

Za poslední dva roky tak vidíme nárůst celkové výše vyplaceného odškodnění o téměř 50 %. Nelze se proto vyhnout otázce, zda nedochází k nadužívání trestních stíhání takových osob, které by orgány činnými v trestním řízení neměly vůbec být trestně stíhány a souzeny trestním řízení. Snad není nutné ani připomínat vyjádření soudce NSS Josefa Baxy o snaze „Hradu“ zasahovat do soudních řízení či vyjádření předsedy Ústavního soudu. Lze se jen domnívat, zda tento trend plyne například z užívání trestního stíhání jako levného způsobu vymáhání dluhů, kdy se věřitelé místo na civilní soudy obracejí na orgány činné v trestním řízení a pokouší se domoci svého peněžního nároku prostřednictvím vydání odsuzujícího rozsudku (v němž figurují jako poškození), čímž ušetří za advokáta, nebo zda jsou takto vysoké částky vyplaceného odškodného důsledkem něčeho jiného.

V každém případě je potřeba začít vést podrobnější statistiky týkající se důvodů nezákonných trestních stíhání tak, aby bylo možné dopátrat se toho, proč je rozsah nezákonných trestních stíhání tak vysoký a proč stát vyplácí poškozeným takové sumy, především v porovnání od roku 2013. Konec konců jsme to my, jakožto daňoví poplatníci, kteří to musí zaplatit, nepočítaje rozsah psychických následků vzniklých nezákonně trestně stíhaným osobám, které jsou mnohdy nevratné a finančně nevyčíslitelné.“

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Schodek

Paní ministrině,tohle jste přece musela vědět dopředu,nejdříve přebytek a nyní znovu schodek,tohle přece nedělá zodpovědná vláda,hrajete s námi habaďůru a mnoho lidí už Vám nevěří a přibývají další,váš post bude mít na ministerstvu,jak tak předpokládám podle toho co se děje jepičí život,měla jste bý...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pavel Buráň: Darebák třeba i v taláru je pořád jen darebákem

17:17 Pavel Buráň: Darebák třeba i v taláru je pořád jen darebákem

Kolem soudců, státních zástupců, špiček policie a vůbec celé justice se v naší společnosti našlapuje…