Jiří Paroubek: Hysterie a duch studené války obcházejí Západem

07.02.2023 7:35 | Komentář

Posedlost amerických politiků Čínou dosahuje překvapivých rozměrů. Nad Spojenými státy se před pár dny objevil balón o velikosti tří autobusů, o němž nikdo v USA od samého počátku nepochyboval, že je to zařízení sloužící špionážním účelům.

Jiří Paroubek: Hysterie a duch studené války obcházejí Západem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Paroubek

Z logiky věci by mi ovšem přišlo velmi podivné, kdyby Čína posílala nad Spojené státy jakousi héliem nafouknutou obludu se špionážním vybavením, když vše, co potřebuje získat o dění v Severní Americe může získat prostřednictvím snímků ze satelitů anebo od svých agentů žijících v USA.

Nicméně, míra podezíravosti, hysterie a představa o jakési perfidnosti Číňanů, ve Spojených státech zvítězila. A tak prezident Joe Biden dal příkaz sestřelit tento balón, který byl rozeznatelný podle všeho běžným okem na obloze. A protože letecká flotila Spojených států dostala za úkol zlikvidovat balón mimo pevninu, ale ještě v dvanáctimílovém mořském pásu, tedy ve výsostných vodách Spojených států, byl to vcelku složitý úkol. A tak byly vyslány prý čtyři stíhačky s odpovědným úkolem zničit podezřelý čínský balón. Stalo se tak před očima tisíců nadšených Američanů na pláži v Jižní Karolíně. Dav na pláži prý propukl v jásot, když projektil vystřelený z letounu F-22 rozbil podezřelý čínský balón na cimprcampr.

Číňané se v zásadě vojenskému útoku na toto těleso, které podle jejich vcelku pravděpodobné verze sloužilo k meteorologickým a dalším vědeckým účelům, a to ve výšce 18 km nad zemí a zabloudilo náhodou do vzdušného prostoru Spojených států, vysmáli. Prezident Biden chválí americké letce, naopak demokratický senátor Smith ze státu Washington žádá uskutečnit proti Číně další rázné kroky: „Čína se chová jako bezohledný tyran. Musíme spolupracovat s ostatními zeměmi, abychom tomu čelili a odstrašili Čínu, aniž bychom s ní začali skutečnou válku“. Americký ministr zahraničí Blinken v minulém týdnu dokonce zrušil svou návštěvu Číny s ohledem na tento údajný incident. Američané prostě jdou s kanonem na vrabce...

Stejný balón, také ve výši 18 km nad zemí, proletěl v uplynulých dnech přes Latinskou Ameriku. Kolumbijská vláda zareagovala, podle mého názoru, odpovídajícím způsobem. Balón prý nepovažuje za bezpečnostní riziko a tím to pro ni končí. Celkem moudré rozhodnutí.

Na jednu stranu chápu, proč americké politické elity ovládá hysterie. Operace na východní Ukrajině se nevyvíjí podle představ lídrů Západu a Rusko postupuje krok za krokem, pomalu, ale jistě vpřed. A Čína mezitím v klidu obchoduje po celém světě, má obrovskou obchodní výměnu třeba právě se Spojenými státy, její zahraničně obchodní obrat s nimi se pohybuje kolem 700 mld. dolarů ročně. Zahraniční obchod s Ruskem v tomto roce přesáhne dosud nevídaných 200 mld. dolarů. Rusko dodává do Číny zj. plyn, ropu, pšenici, uhlí, dřevní hmotu atd.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Filip Turek byl položen dotaz

nedůvěra EK

Nestálo by už za to, pokusit se napříč parlamentem najít dost hlasů pro vyslovení nedůvěry EK, popř. pro její odvolání - po tom co předvádí von Layenová i Kallasová.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pavel Foltán: Na tenkém ledě Souček, Senát, ČT, Baxa & spol.?

18:20 Pavel Foltán: Na tenkém ledě Souček, Senát, ČT, Baxa & spol.?

Komentář Pavla Foltána k dění v České televizi