Jiří Paroubek: Kam míří Ukrajina?

18.04.2019 21:31 | Zprávy

O víkendu se uskuteční na Ukrajině po pěti letech prezidentské volby. V těch předchozích zvítězil Petro Porošenko, který se nyní pokusí obhájit svůj mandát. Jeho soupeřem je Volodymyr Zelenskyj, kterého komentátoři obvykle označují za televizního komika. Petro Porošenko byl prezidentem, který přiblížil svou zemi ke strukturám Západu, k EU a k NATO.

Jiří Paroubek: Kam míří Ukrajina?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Paroubek

Ukrajinci mohou volně cestovat po celé západní Evropě po zrušení vízové povinnosti a mohou se těšit na to, že jednou, ovšem v poměrně daleké budoucnosti, bude země v EU a také v organizaci NATO. Je otázka, co tato konstatování znamenají pro obyčejného Ukrajince, který se stará o děti, platí nájem a nemá jiný příjem než ze svého ubohého platu. V západních médiích a tedy ani v českých médiích, se vůbec nepíše o tom, v jakém ekonomickém stavu Ukrajina momentálně je. Prostě jakoby v mainstreamových mediích Západu mohly být o Ukrajině jen příznivé či přijatelné zprávy. A proto je těch zpráv o Ukrajině v médiích poměrně málo.

Hlavním problémem na Ukrajině je to, že se naprosto nepodařilo vymýtit korupci a vlastně se jen změnily kamarily kolem prezidentů, které kořistí. Zdá se přitom, že ta předchozí kamarila Janukovyčova, který byl před více než pěti lety vyhnán z Ukrajiny převratem z prezidentské funkce, byla méně chamtivá než ta současná, která obklopuje a ovládá Porošenka. Země zaznamenala hospodářský pokles (také o tom se příliš u nás nemluví) a běžní občané zaznamenali vesměs pokles životní úrovně. Prostě Porošenko nebyl schopen vyřešit ani ekonomiku, ani korupci, ale za to vyvedl Ukrajinu z blízkých vztahů s Ruskem na cestu ke strukturám Západu.

Podle průzkumů veřejného mínění, které nemusí být právě vzorem dokonalosti, ve druhém kole prezidentských voleb chce volit kolem tří čtvrtin Ukrajinců protikandidáta Porošenka, herce Zelenského. A řekněme si otevřeně, že je to do značné míry negativní volba, volba z čirého zoufalství. Zelenskyj nemá ani ucelený program, ani potřebné zkušenosti k vedení země. Vlastně nemá ani podporu nějaké velké politické formace. Ale, tak jako je tomu na Ukrajině vždy, není důležité, zda ho podporuje kvazipolitická formace, protože všechny stejně více nebo méně závisí na vztazích s různými oligarchy. Ti disponují penězi, za které si kupují politiky a jejich politické formace.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: PV

Mgr. Ondřej Kolář byl položen dotaz

Proč jste smazal vlastní komentář o Pospíšilovi?

To jste tak rychle změnil názor nebo si jednoduše za svými názory nestojíte? A uvažujete, že byste se lídrem kandidátky nebo předsedou strany stal sám?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pavel Foltán: Karel Kryl: „… válka je holka moje …“

17:58 Pavel Foltán: Karel Kryl: „… válka je holka moje …“

Kdo by neznal Karla Kryla: „Lásko, zavři se do pokoje / lásko, válka je holka moje / s ní se miluji.…