Pod tlakem epidemie koronaviru, která se v Česku dostává až k tragickým číslům denních nárůstů nemocných, se na konci roku některé závažné politické otázky jakoby vytratily z veřejného prostoru. Na jedné straně pandemie, blížící se brexit, problémy s odcházením Trumpa... Na druhé straně efektivně pracující bruselští úředníci a ještě efektivněji pracující německé předsednictví EU, které dokázalo v posledních dnech minulého roku završit investiční dohodu EU s Čínou. Je to velký úspěch Evropské komise, ukázka toho, že právě Evropská komise dbá na zájem států EU, včetně České republiky, a že je schopna pracovat nezávisle na našich amerických přátelích.
Byl to ostatně prezident Trump, kdo stavěl šéfy EU a také jednotlivé evropské země nejednou před hotovou věc. Bylo tomu tak např. v případě jednostranného vypovězení jaderné smlouvy s Íránem (kromě USA z ní nikdo jiný nevystoupil) a před rokem a půl, když se pustil do obchodní války s Čínou. Trump rozpoutal tímto obřím sporem s Čínou ve světě opět vlnu ochranářských opatření, která pochopitelně nemohla zůstat bez vlivu ani na evropskou ekonomiku. Zejména na země jako je Německo a Česko, které jsou více nebo méně velmi silně závislé na exportu.
Pro poučení těch, kdo řeknou, že český export do Číny je přece malý, jen dodávám, že jeho velká část jde právě do Číny zprostředkovaně přes německé firmy, do kterých směřují náhradní díly, součástky, či polotovary, ze kterých jsou v Německu montovány hotové výrobky.
To, že Trumpova politika rozkolísala světové finanční trhy a ve svých důsledcích vlastně vedla k růstu a často závratnému růstu cen surovinových komodit, není potřeba ani hovořit. Pochopitelně, že růst cen např. kovů, ale také obilí, rýže apod. vede ve zpracovatelské ekonomice, jako je ta česká, k růstu výrobních nákladů. A s ohledem na situaci na světových trzích, bez možnosti tento růst výrobních nákladů promítat do prodejních cen při vývozu, to poškodilo naše zájmy.
Bylo jen otázku času, kdy se zpozdilí čeští přátelé D. Trumpa v celé záležitosti ozvou. Dnes je v LN článek na téma, jak udělala Evropská komise velkou chybu uzavřením investiční dohody s Čínou.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV