Jiří Vyvadil: Vzít ČSSD do vlády s ANO je šílenstvím…

14.05.2018 12:03 | Zprávy

Asi nikdy v historii ani u nás, ale ani jinde se nevytvářela předkoaliční situace, kdy by jeden z koaličních partnerů přistupoval k vládnímu angažmá z tak hlubokým odporem jako v případě ČSSD, která se doslova ublinkává, kdykoliv zmíní jméno šéfa svého hlavní vládního partnera a vítěze voleb.

Jiří Vyvadil: Vzít ČSSD do vlády s ANO je šílenstvím…
Foto: hns
Popisek: Jiří Vyvadil v půlnočním rozhovoru

Jestliže nyní se má konat vnitrostranické referendum o spolupráci ČSSD a ANO, měli by si všichni normální lidé přát, aby výsledek byl záporný. Je přece totiž jasné, že vnitřní tlaky v ČSSD by činily tuto spolupráci tak třaskavou a tak nepřátelskou, že by bylo lepší, aby takto zamýšlená vláda ani nevznikla. A tato vláda by byla hororem. Máme to zapotřebí?

Není přitom pravda, že zde není jiné řešení a mnohem racionálnější. Tolerance menšinové vlády ANO ze strany SPD a KSČM by vedlo k mnohem menším konfliktům a navíc SPD má za zahraničního partnera jednak rakouské Svobodné s jejich vicekancléřem a ministry zahraničních věcí a obrany u našich jižní sousedů a v sobotu se ve třetí největší zemi EU Itálii založila koalice, jejíž součástí je strana Liga, tedy další významný partner Tomia Okamury.

Je absurdní, že u nás se označuje Okamura a jeho strana za extremistické, když  v Evropě stále více nabírá na síle a s velkou pravděpodobností zcela zjevně dříve či později upozadí všechny ty různé evropské Macrony či Merkelové.

Sociální demokraté jsou zaznamenání hodní snad jen v Německu, kde jsou součástí koalice CDU-CSU, ale i zde stále dramaticky klesají a svými 15% mají oproti tuším 33% podpory CDU/CSU trapné postavení a mimochodem i Alternativa proti Německu má již přes 16%.

Nuže přejme si, aby ČSSD jako vládní partner vypadla. Její momentální volání po euroatlantických vazbách v podobě účastí na misích v situaci, kdy Trump tyto vazby již rozložil, jsou směšné. Například v Afganistánu jsou jednotky USA a NATO již patnáctým rokem a každotýdenní masakry ze strany Talibanu, ale i Islámského státu ukazují, že pro Afganistán platí jednoduchá poučka. Nikdy v minulosti vetřelci nezvítězili, ať to byly v 19. století Britové, v 70. letech minulého století Sověti a dnes Američani a NATO.

Lpění na misích je lpění na novodobé koloniální politice, která je odsouzena k zániku.

A snad ještě jedna poznámka:

ČSSD má jediného autentického politiky Jaroslava Foldynu, kterému by to leckdo hodil, ale to je příliš málo na to, aby mohla sehrát v této zemi nějakou smyslu plnou úlohu.

Socialisté a sociální demokraté v Evropě pomalu končí. Nechme je skončit i u nás…  

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Radek Koten byl položen dotaz

Nezávislost

Myslíte, že je šance, že se vymaníme ze závislosti na jiných? Proč bychom měli být věčně závislí na Rusku nebo USA?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Weigl: Zahraniční politika v éře Donald Trumpa

9:54 Jiří Weigl: Zahraniční politika v éře Donald Trumpa

S razantním nástupem Donalda Trumpa do funkce se rychle sesypala řada pseudopravd a postojů, o nichž…