Jiří Weigl: O velké ošidnosti snah pomáhat lidem s dopady inflace

16.08.2022 16:32 | Glosa

Denní glosa Jiřího Weigla

Jiří Weigl: O velké ošidnosti snah pomáhat lidem s dopady inflace
Foto: Daniela Černá
Popisek: Jiří Weigl

Mladá fronta Dnes přinesla včera na své titulní stránce optimistický článek, jak firmy pomáhají lidem proti krizi zvyšováním mezd a vyplácením mimořádných prémií. Prý se jich takto lidumilně chová sedm z deseti. Autor článku nám ovšem zatajil, že drtivá většina z nich tuto svou „filantropii“ zvyšující jim náklady bezprostředně promítá do svých cen, a tak se nám inflace drží hezky vysoko, protože lidé mají za co kupovat. Říká se tomu inflační spirála, kdy mzdy honí ceny a ceny zase mzdy.

Anketa

Půjdete volit do Senátu?

hlasovalo: 14906 lidí

Extrémním případem takové péče o zaměstnance je indexace mezd podle inflace. To je noční můra všech ekonomů a zaměstnavatelů a je dokladem kocourkovských poměrů u nás, že asi jediní zaměstnanci veřejné instituce, jejichž platy jsou smluvně indexovány, jsou pracovníci ČNB. A pak po nich chtějme boj proti inflaci.

Všeznalí ekonomičtí analytici v médiích hlasitě volají po adresnosti vládní pomoci, který má jít výhradně těm potřebným. To se pěkně říká a poslouchá, ovšem daleko hůře provádí. Jde o to, jak určit, kdo je a kdo není potřebný. Horujeme-li pro adresnost, musíme žádat, dokládat, testovat, posuzovat a kontrolovat, což vyžaduje spoustu času, spotřebuje množství peněz a vytváří prostor k nekonečným možnostem zneužívání.

Jak budeme potřebné mezi námi vyhledávat? Na základě jejich příjmů nebo dokonce majetku? Když podle příjmů, o nějaké spravedlnosti a potřebnosti nemluvme, když podle majetku, zabředneme do nepředstavitelné byrokratické pasti všemožných odhadů a potvrzení a lidé vládu proklejí. Ta to dnes vidí, a tak bude plošně rozdávat lidem nic neřešící almužny, zápasíc s důsledky, místo aby se pokusila něco dělat s příčinou – nesmyslně rostoucími cenami energií.

Převzato z webových stránek Institutu Václava Klause

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

věk dožití ve zdraví

Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: O čem jednali Si s Putinem

12:17 Zbyněk Fiala: O čem jednali Si s Putinem

Prohloubení strategické spolupráce s Ruskem nemá být podle Číny závislé na osobách ve vrcholných fun…