Jiří Weigl: Ústavní soud, prezident a Senát – neveselá současnost i vzpomínky

11.08.2023 16:44 | Glosa

Tématem tohoto týdne bylo určitě jmenování nových soudců Ústavního soudu. Aféra, která se kolem jmenování soudce Roberta Fremra na politické scéně a v médiích rozpoutala, ukazuje, že dnešní česká politika je postižena jakousi dlouhodobou hlubokou psychotickou poruchou, která jí brání fungovat racionálně a pragmaticky.

Jiří Weigl: Ústavní soud, prezident a Senát – neveselá současnost i vzpomínky
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Weigl

Nejprve při volbě prezidenta republiky společnost i její elity masově demonstrovaly, že pro ni minulé období komunismu už neznamená podstatný faktor a národ rozdělil svou přízeň mezi dva kandidáty spojované s bezpečnostními složkami minulého režimu. Frenetické nadšení, které zachvátilo liberální část společnosti po zvolení současného prezidenta, bylo přímo demonstrací nové éry, kdy stíny minulosti jsou ostentativně ignorovány a přímo programově přehlíženy.

Náhle vzplanuvší kauza soudce Fremra nás podivuhodně vrací zpátky. Kauzy, které před více než 35 lety jako mladík soudil, se jako Damoklův meč začínají vznášet nejen nad jeho hlavou, ale i nad hlavami jeho generačních kolegů, a to nejenom na Ústavním soudě. Není totiž jasné, proč by údajně morálně nevyhovujícímu soudci měl být zakázán pouze Ústavní soud, zatímco v soustavě obecných soudů by mohl působit. 

Senát, který všechny Pavlovy nominace servilně schválil, aby později právě někteří senátoři kauzu Fremr rozpoutali, jenom dokazuje, že druhá parlamentní komora je vším jiným, jen ne stabilizátorem politické scény a „radou moudrých“. Morální rozhořčení nad soudcem Fremrem od lidí, kteří většinou komunismus zažili jako děti, a obavy z jeho působení na Ústavním soudě od těch, kterým nevadily ani manipulace bývalého předsedy Ústavního soudu Rychetského s parlamentními volbami, jsou téměř úsměvné. Čeho horšího by se soudce Fremr na ÚS mohl dopustit?

Zastrašený prezident Pavel jmenování soudce Fremra pozastavil. Dobře ví, že právě se rozjíždějící hon na čarodějnice ohrožuje i jeho postavení a autoritu. Zřejmě tuší, že při jmenování ústavních soudců nikdy nešlo ani tak o tyto konkrétní osoby, ale především o toho, kdo je navrhuje, tedy o prezidenta republiky.  Útok na Fremra je především útokem na Pavla a signalizuje, že povolební idyla skončila. A může být hůře.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

PhDr. Jiří Horák, Ph.D. byl položen dotaz

S kým bysme měli vést válku?

Když se tak připravujeme na válku a chcete posílit rozpočet na obranu, proti komu myslíte, že bude válka vedena? Rusko proti všem? Ač je podle mě Putin šílenec, podle mě vzhledem k tomu, že jaké má problémy na Ukrajině, nemyslím, že by útočil na někoho dalšího, navíc třeba my. Jsme přeci v NATO, a t...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ladislav Jakl: Pedro a Roxana

17:15 Ladislav Jakl: Pedro a Roxana

Žvýkačka Pedro dělala bezva bubliny. Nechutnala tak skvěle jako Donald, ale obrázky měla taky hezké …