Což o to, to je celkem správný názor, pokud by byl uplatňován na těch, kteří naše zákony opravdu nerespektují, narušují náš demokratický způsob života a neuznávají evropské hodnoty. Skutečností je, že bohužel právě teď není aplikován do správných řad, ale na suveréní zemi Evropské unie, která by si jistě sama, díky svým občanům v případě ohrožení svého právního řádu, zcela jistě dobře poradila i bez slavné, nikým nevolené, Evropské komise.
Očekával-li by někdo zdrženlivost našich úředníků, společný postup a sounáležitost, přinejmenším v rámci Visegrádské skupiny ve věci sporu Polska s Evropskou komisí, mýlí se. Je to právě naše česká komisařka Jourová, která jako správné Junckerovo nové koště pro spravedlnost, spotřebitele a rovnost pohlaví, dobře mete a přitvrzuje.
V Nizozemsku a ve Francii už hrozí vzestup pravicových populistů, stejně jako v Polsku a Maďarsku, kde jsou již u moci a oslabují právní stát. Strana Právo a spravedlnost v Polsku už ohrozila činnost svého Ústavního soudu, tak začíná rozhovor s Věrou Jourovou německý Spiegel online.
Spor Evropské komise s polskou vládou se táhne více než rok a Evropská komise poprvé v historii spouští mechanizmus rule-of-law, což je systém práva, který má pomoci chránit veřejnost a řešit ohrožení právního řádu členských zemí. EK se domnívá, že polská vláda nespolupracuje a nepřijala stále doporučení o odstranění nedostatků v novele zákonů o Nejvyšším polském soudu, které mohou být protiústavní. Dalším krokem má být aktivace článku 7 Smlouvy o EU, která by v konečném důsledku měla vést k pozastavení polských hlasovacích práv. Toto rozhodnutí vyžaduje jednomyslnou podporu od zbytku členských států EU. Maďarsko již jasně dalo najevo, že bude vetovat toto opatření.
"Vyčerpali jsme všechny možnosti a požádáme členské státy, aby se zapojily do dialogu s Polskem. Pokud stát neakceptuje základní demokratické hodnoty, neměl by pobírat dotace z EU. Uvažujeme v příštím rozpočtovém období od roku 2020 o krácení finančních prostředků, které letos již připravujeme. Podpora ze strukturálních fondů byla závislá na ekonomických a technických faktorech, je čas zohlednit i dodržování základních unijních hodnot." Pokračuje v rozhovoru Věra Jourová.
"Základní práva jsou daná pro všechny a musí být respektována všemi. Nemůžeme být naivní při jednání s těmi, kteří zneužívají zásady ochrany základních práv. Každý, kdo se rozhodne žít v Evropě musí přijmout základní hodnoty. To zahrnuje právní stát, jakož i rovnost mužů a žen a zákaz diskriminace náboženských a jiných menšin. Lidé, kteří nejsou ochotni respektovat nejen daný zákon, ale náš demokratický způsob života, by neměli žít v Evropě."
Říkáte, že politika soudržnosti, která zajišťuje převod peněz z bohatších zemí EU do chudších regionů, by mohla úplně skončit? Pokračuje závěrem Spiegel.
"Mohlo by dojít ke změnám. Podívejte se do Bílé knihy, kterou EK právě publikovala. V jednom ze scénářů, by byla regionální politika definována jako něco, co by mohlo být v budoucnu ponecháno na členských státech. Nebo budeme nově definovat, zda financování bude ve formě dotací nebo půjček." Nastiňuje Jourová možné budoucí řešení.
To by mohlo způsobit značný poplach v zemích, jejichž ekonomiky masivně závisí na kohezních fondech EU, Polsko a Maďarsko jsou mezi nimi. Doplňuje redaktor Spiegelu.
"Tyto země budou s námi o tom diskutovat. Ale musí pochopit, že musí dodržovat základní hodnoty EU. Lidé jsou nervózní a nejistí kvůli bezpečnostním hrozbám. V tomto druhu atmosféry je strach a nenávist na vzestupu. Musíme zajistit bezpečnost, ale také musíme být opatrní a vyhnout se předání veškeré moci těm, kteří nám říkají, že jsou zde k zajištění bezpečnosti. Základní práva nejsou dnes zaručena. Musíme je chránit."
Čímž nám samozřejmě chtěla paní komisařka naznačit, že vláda v Polsku, Maďarsku a příští vlády po volbách v dalších zemích Evropy, například ve Francii, Nizozemsku a třeba i u nás, by nemusely být tolik demokratické, jako ty současné, jak už to hned v úvodu napsal Spiegel.
Zkrátka Evropská komise má vážné starosti o demokracii v Evropě a o nás! My jí za to uctivě děkujeme, stejně, jako komisařce Jourové, která se tolik stará o právo a ústavní pořádek v evropských zemích. Z úst členky autokratické vládní strany a byrokratického totalitního aparátu, se tyto úvahy a rady opravdu dobře poslouchají.
Na závěr, jedna taková obligátní otázka: "Povedzte mi, Kefalín, čo vy si predstavujete pod takým pojmom, základné európske hodnoty?"
Zdroj ZDE.
Psáno pro blog.idnes.cz, vydáno se souhlasem autorky.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV