Josef Ježek: Vyhánění ptáků

19.03.2019 15:26 | Zprávy

Zaujal mne rozhovor s šéfem České ornitologické společnosti panem Vermouzkem o tom, jak z české krajiny mizí závratným tempem ptáci.

Josef Ježek: Vyhánění ptáků
Foto: ODS
Popisek: Josef Ježek

Příčinou je způsob zemědělského obdělávání krajiny, intenzívní zemědělská výroba závislá na dotacích. Způsob, kdy každý kousek země je třeba do mrtě obdělat, aby dotace byly co největší. Tento extenzivní způsob hospodaření ptáky z krajiny vyhání, každoročně jich ubydou desetitisíce. Skřivan, chocholouš,  strnad či sýček, abychom jmenovali alespoň ty nestěhovavé, začínají být vzácností. Obyčejného vrabce abys pohledal. Dříve se jich na návsi popelilo hejno, dnes – mrtvo. V asfaltu se popelit nelze a vrabci jaksi nejsou.

„Problém se jmenuje podoba zemědělských dotací, že jsou využívány a přidělovány podle obdělaných a využitých metrů půdy. My si ale prostřednictvím dotací ničíme krajinu a vše co v ní žije“, říká ornitolog. Problém spočívá také v tom, že my dnes pěstujeme zemědělské plodiny na nepoměrně menší ploše, než na jaké se pěstují energetické plodiny – řepka i kukuřice. Ty tisíce bioplynek, na které se zemědělští podnikatelé vrhli po tom, kdy dotace na solární elektrárny přestaly být zajímavé, je potřeba něčím nakrmit. Černé „sračky“, které po chemickém procesu z plodin zůstanou, potom vyvezeme znovu na pole. Namísto, abychom hnojili statkovými hnojivy. Dokáže někdo přesně říci, co takovýto způsob hnojení udělá s půdou za dvacet let? Ono to ale nikoho z těch zemědělských velkopodnikatelů zvláště nevzrušuje. Většina z nich hospodaří na pronajaté půdě. A až nebude půda rodit? Vrátí jí majitelům. Napadne vás, že něco by v této věci měli snad udělat zodpovědní politici. No, to dost těžko. Premiér je největším podnikatelem v této branži a ministr zemědělství patří k rodině, která je v zemědělském sektoru  součástí top žebříčku.

Ale zpět k ptákům. Řešení, jak tuto neradostnou situaci v přírodě napravit, jsou. Znamená to nejen nastavit ony dotační předpisy tak, aby reflektovaly i nutnost ochrany přírody, ale i změnit atmosféru v celé společnosti. Je pravda, že tam, kde vrcholný management je byznysově svázán se stávajícím systémem, jako výrobci agrochemikálií nebo dodavatel složky, která se přimíchává do pohonných hmot, tam to půjde asi ztuha.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ladislav Jakl: Jak v našem parlamentu objevovali Ameriku

12:16 Ladislav Jakl: Jak v našem parlamentu objevovali Ameriku

Svět inovuje, investuje, dereguluje, pádí kupředu. Evropská unie reguluje, mudruje a stagnuje. Co s …