Karel Hvížďala: O domovních znameních

18.03.2013 9:00 | Zprávy

Od příštího týdne se má údajně začít oteplovat: To je dobrá zpráva, protože se přestaneme dívat na zem, začneme zvedat hlavy a vyhlížet nejen sluníčko, ale zahlédneme i domovní znamení U zlatého slunce. Jen v Praze se jich zachovalo podle Lydie Petráňové dvě stě a k tomu asi čtyřicet torz. Připomeňme: U zlatého ořechu, U maňasa či U osla v kolíbce, kteréžto jméno dal prý domu nějaký šprýmovní bradýř.

Karel Hvížďala: O domovních znameních
Foto: Hans Štembera
Popisek: Spisovatel a publicista Karel Hvížďala

Domovní znamení jsou tajemné symboly, jejichž původ sahá u nás, stejně jako v Londýně, Paříži, v Norimberku či Krakově, až do XIV. století, kdy znameními byly označovány nejprve právovarečné domy a pak ty na tržištích, náměstích a hlavních ulicích. Nejstarší dochované znamení pochází z Dolního Egypta již ze III. století před naším letopočtem. Je na něm oltář, posvátný býk a nápis, který hlásá: v domě bydlí vykladač snů. Jde tedy spíše o znak řemeslného bratrstva či cechu. Tak tomu ale vždy být nemusí, protože tehdejší lidé používali jiné symboly, uctívali jiné hodnoty a my se o smyslu znamení můžeme jen dohadovat.

Domovní znamení, dříve než se začala používat čísla domů a ještě později názvy ulic, byla vždy úzce spjata s domem: dávala mu jméno a hlavně napomáhala orientaci ve městě. Domovní znamení jsou spjata se vznikem prvních okázalejších městských rezidencí. Majitelé chtěli napodobovat šlechtické erby a vyjadřovali svou totožnost individuálním znamením, která vytvářeli od dob Karla IV. štítaři. V předměstských chudších čtvrtích se domům říkalo podle stvebních detailů: dům u červených dveří, nebo u tří schodů. Barevnost ale prý nemusela být vždy výsledkem náhody: Žlutou barvou v XV. století kat značil domy zločinců.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ladislav Jakl: Jak v našem parlamentu objevovali Ameriku

12:16 Ladislav Jakl: Jak v našem parlamentu objevovali Ameriku

Svět inovuje, investuje, dereguluje, pádí kupředu. Evropská unie reguluje, mudruje a stagnuje. Co s …