Karel Hvížďala: Ohrožuje naše vláda parlamentní demokracii?

12.04.2012 13:30 | Zprávy

To je příliš vážná otázka, než aby se na ni dalo odpovědět v kratičkém komentáři. Jedno je ale zřejmé: občané jsou s politickou situací a s vládou velmi nespokojení: určitě či spíše nespokojených s politickou situací je přibližně 86 procent obyvatelstva a vládě důvěřuje už jen asi 16 až 25 procent dotázaných. Politici nejen reformami, které jsou nutné, ale i svým chováním tomu notně nahrávají.

Karel Hvížďala: Ohrožuje naše vláda parlamentní demokracii?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Spisovatel a publicista Karel Hvížďala

Občanská demokratická strana přiznala ústy Petra Nečase, že se již dva týdny připravuje na možnost předčasných voleb a s takovým řešením krize by souhlasila i převážná většina respondentů ankety Lidových novin. Vedení strany Věci veřejné se minulý týden usneslo, že podá podmínečnou demisi ministrů, ale pak ji odložilo. Miroslav Kalousek z TOP 09 prohlásil, že po předčasných volbách si dovede představit i vládu s ČSSD, což předseda Bohuslav Sobotka odmítl, ale jeho místopředsedkyně Marie Benešová takovou možnost připustila.  

Premiér vyloučil, že by v jakékoliv důležité funkci ve straně Věci veřejné mohl zůstat Vít Bárta poté, co jsme mohli sledovat soudní proces kvůli možným úplatkům za loajalitu. A Karel Schwarzenberg pohrozil, že pokud budou tlaky na odstoupení ministra Jaromíra Drábka, odejde z vlády i on spolu s ministrem financí Kalouskem. Z toho všeho lze usuzovat s velkou pravděpodobností na to, že ať dopadne úterní jednání o budoucnosti koalice jakkoliv, buď dojde k rekonstrukci vlády kvůli slučování ministerstev a úsporným opatřením nebo k předčasným volbám.  

Zásadní otázka zní: Jak by na to vše, co na nás v poslední době vyhřezlo, měla reagovat zrekonstruovaná nebo nová vláda, aby ji lidé začali trochu víc důvěřovat?  

První, co člověka napadne, je: Lze zamezit tomu, aby mohly být etablovány politické subjekty, pro které – jak se ukázalo na příkladu Věcí veřejných – boj s korupcí byl zástěrkou, za kterou plánovala, jak odhalila MF Dnes, právě korupci?  

Nejvyšší státní zástupce dr. Pavel Zeman mi řekl: "Otázka má dvě roviny. Rovinu preventivní a rovinu následného postihu. V rovině preventivní je možné uvažovat o zpřesnění financování politických stran. V rovině následné je možné uvažovat o postihu podle zákona o politických stranách. Je však nutné uvažovat nad tím, zda právní regulace je vhodná. Nemyslím, že bychom měli vše regulovat zákonem, protože to není možné. V tomto směru je nutné připomenout, že žijeme v demokratickém systému a hodnocení musí politickým stranám vystavit voliči."  

Advokátka dr. Hana Marvanová je o něco přísnější a říká: "Podle mě je v rozporu s principy vyjádřenými v ústavě, aby politická strana byla v podstatě dceřinou společností obchodní firmy. Aby k takovým jevům nedocházelo, je třeba podstatně zpřísnit financování stran – sponzorské příspěvky jen od fyzických osob, omezení výdajů na kampaně (nejnákladnější formy kampaně, např. billboardy, inzeráty v celostátním tisku atd. zrušit), protože to činí strany závislými na ekonomických zájmových skupinách. Je třeba donutit strany, aby kampaň vedly přesvědčováním voličů bezprostředně, nejlépe osobně, a ne jako kampaně na prací prášky."  

A francouzsko-český politolog prof. Jacques Rupnik dodává: "Zákonem nelze zabránit tomu, že si soukromá firma založí politický podnik. Proto musí v demokratické společnosti působit různé filtry, které tomu zamezí. Jenže co říci o politické kultuře a veřejném mínění v zemi, kde se šéf bezpečnostní agentury spolu s televizním moderátorem a několika slušně vypadajícími ženami bez sebemenší politické kompetence během několika měsíců prosadí jako důvěryhodný politický subjekt? Velkou odpovědnost v této věci mají média a etablované politické strany, které jsou ochotné brát do vlády politické podnikatele typu Víta Bárty! Jedna věc je, že si šéf detektivní agentury řekne o místo ministra vnitra. Druhá věc, daleko vážnější je, že to místo jeho strana dostane."  

Druhá otázka zní: Jak zajistit skutečné vyšetření kauzy Bém-Janoušek a podobných případů a jak zamezit v budoucnu tak úzkému propojení byznysu s politikou, justicí a policií, jak poodhalily zveřejněné odposlechy?  

Dr. Zeman mi řekl: "V obecné rovině lze říci, že zmíněný případ by byl vhodný pro zamýšlený protikorupční útvar státního zastupitelství. Ve vztahu k druhé části otázky mohu pouze poznamenat, že je nutné zajistit institucionální nezávislost státního zastupitelství a soudů na vnějších vlivech. Jednou věcí je ale legislativní nastavení a druhou je osobní morální integrita každého jednotlivce. V tomto směru je dobré uvědomit si, že slovo morálka není sprosté slovo."  

Advokátka dr. Marvanová je opět přísnější a řekla mi: "V takovéto situaci, kdy je organizovaný zločin již napojen na justici, nelze spoléhat na vyšetřování této věci justicí. V úvahu připadá jediný legitimní prostředek, a to je parlamentní vyšetřovací komise, která by měla stejné pravomoci jako policie a státní zastupitelství (viz např. vyšetřování kauzy Murdoch v Anglii). Tato komise by nemohla být složena pouze z poslanců, jak je stanoveno zákonem, ale měly by v ní působit důvěryhodné osobnosti navržené různými nestátními institucemi a sdruženími. V úvahu by také připadala vyšetřovací komise Senátu, ale i k tomu by se musel změnit zákon."  

Pokud se s těmito problémy vláda nevyrovná a nevyšle občanům jasný signál, že všechny justiční a vyšetřovací orgány mohou pracovat nezávisle, a naopak bude úspěšný pokus o zahájení trestního stíhání ministra Pospíšila kvůli koupi budovy pro detenční ústav, jehož zřízení schválila vláda i parlament, bude parlamentní demokracie u nás skutečně ohrožena. Jde totiž o kriminalizaci politiky, která by měla zřejmě zabránit dalšímu vyšetřování různých kauz, jako jsou kromě manipulací na pražské radnici i zakázky ČEZ pro plzeňskou škodovku, Mostecká uhelná, Gripeny atd., kvůli kterým náš stát přichází o miliardy. To by v důsledku znamenalo další odklon občanů od politiky, menší účast ve volbách, exodus mladých lidí, ještě větší prostor pro manipulace, tedy vykročení na ukrajinsko-ruskou cestu.

Vyšlo na rozhlas.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz

Radek Koten byl položen dotaz

Nezávislost

Myslíte, že je šance, že se vymaníme ze závislosti na jiných? Proč bychom měli být věčně závislí na Rusku nebo USA?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Chápe vůbec Fiala realitu české společnosti?

15:16 Jiří Paroubek: Chápe vůbec Fiala realitu české společnosti?

V českých mainstreamových mediích se objevují časté informace o tom, že nový americký prezident se d…