Karel Hvížďala: Paroubkova reálná šance- pomsta

08.08.2011 9:15 | Zprávy

Naděje Jiřího Paroubka, že jeho nová strana nebo strana, ke které by se připojil, by mohla hrát nějakou výraznější roli v české politice, je asi stejně velká, jako že zbohatne psaním knih.

Karel Hvížďala: Paroubkova reálná šance- pomsta

I kdyby se jeho strana nakonec do parlamentu dostala, její koaliční potenciál bude velmi malý či jednání s ČSSD hodně obtížné, takže jediný reálný výsledek jeho snažení by byl v tom, že oslabí dál sociální demokracii. Té již při minulých volbách Miloš Zeman vzal něco přes čtyři procenta hlasů a ještě něco ubrala i Jana Bobošíková. Spíš než o reálný kalkul, jde tedy v případě Jiřího Paroubka o akt pomsty a ten je vždy trochu oslepující: zabraňuje mu vidět situaci realisticky.

To si samozřejmě sociální demokraté uvědomují, a proto se snaží nějak s Jiřím Paroubkem domluvit. Šance na domluvu jsou však minimální, a to hned z několika důvodů: Paroubek oba lídry sociální demokracie soustavně v posledních měsících urážel a tato strana mu nemá co nabídnout, protože on aspiruje pouze na šéfa strany, byť zřejmě jakékoliv na levém spektru naší politické krajiny. Nejčastěji se hovoří o vstupu do mimoparlamentní České strany národně socialistické. Paroubkův optimismus vychází zřejmě z analýz Jana Herzmanna z agentury Sofres Factum, podle něhož je mezi sociální demokracií a komunisty ještě potenciálně silná skupina voličů, která se pohybuje kolem pěti až sedmi procent. Problém může být jen v tom, že z takového počtu lidí k volbám pak přijde většinou podle různých expertů pětina, a to je samozřejmě málo. K oslabení sociální demokracie by to ale jistě stačilo, už tak - jak průzkumy zatím ukazují - by sociální demokraté nedokázali sestavit většinovou vládu, ani kdyby se do parlamentu vrátili lidovci se zelenými, a museli by vládnout s tichou podporou komunistů.

Další Paroubkův problém může být v tom, že on sám sice jistě nějaké příznivce ke straně, v jejímž čele by mohl stát, přitáhnout může, ale pokud se obklopí lidmi jako je problematický Vladimír Dryml či Jaroslav Škárka, který byl z Věcí veřejných vyhozen, jak o tom spekulují média, bude to mít ještě těžší. Podobně pokud nepřinese do politiky skutečně nová závažná témata a bude oprašovat staré kauzy, které v jeho podání už stejně znějí nevěrohodně, jako to učinil v zcela nenápaditě zpracované knize Česká Watergate s tzv. Kubiceho zprávou, přestane být zajímavý minimálně pro jakékoliv nové příznivce.

A pokud se bude dál odvolávat na Edvarda Beneše jako na národního socialistu, bude hodně hovořit o národě a národní identitě, bude mít zase problém s obhajobou Evropské unie.

Jenže, jak si ještě pamatujeme, s tímhle nemusí mít Jiří Paroubek velký problém. Není to tak dávno, co vehementně kritizoval přeběhlictví Miloše Zemana či pánů Miloše Melčáka a Michala Pohanky a kdy, byť jako zarytý sociální demokrat, navrhoval tolerovat menšinový kabinet ODS a TOP 09. Třeba se k Evropské unii obrátí zády a spojence bude hledat na Hradě.

Vyšlo na blogu aktualne.centrum.cz. Publikováno se souhlasem autora.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Karel Hvížďala

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Proč jste si vybral za terč zrovna Feriho?

Já ho nehájím, dostal, co si zasloužil, ale ukažte mi stranu, která ve svých řadách neměla někoho, kdo byl čelil trestnímu stíhání nebo nebyl odsouzen? Je to přeci i případ ANO, kde dokonce v čele stál trestně stíhaný člověk a nikomu to nevadilo. Navážet se pak do jiných mi přijde z vaší strany dost...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Hampl: K volebním podvodům

11:34 Petr Hampl: K volebním podvodům

Druhý pohled Petra Hampla