Svým způsobem do zákona patří i rozhodnutí Ústavního a Nejvyššího soudu. Podmínkou je, aby tato rozhodnutí nebyla v rozporu s vyššími právními předpisy. Nejvyššími psanými právními předpisy jsou Ústava a Listina práv a svobod.
Žádný nižší právní předpis nesmí být v rozporu s Ústavou, nebo s Listinou práv. Odborně se tomu říká hierarchické uspořádání zákonů, v případě rozporu vždy platí vyšší norma. Desetitisíce schválených paragrafů z dílny Ministerstva spravedlnosti a Poslanecké sněmovny vzniklo proto, aby se republika ze stavu „socialistická“ dostala do stavu, kdy „ruka trhu“ má zásadní vliv na ekonomickou situaci každého občana.
Řízení státu musí být efektivní, s nejmenšími náklady na státní úředníky. Z tohoto hlediska musí všechny státní úřady plnit cíle vlády, která je u moci (získané demokratickou cestou). Nelze připustit, aby jeden státní úřad rušil nařízení jiných úřadů. Antimonopolní úřad, i úřad na ochranu přírody mohou vydávat taková nařízení, která neodporují nařízení vlády. Sporné případy má řešit nezávislý soud.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV
Obroda strany
Můžete sdělit, kolik členů za poslední rok stranu opustilo a kolik nových jich přišlo? A budete ve volbách sázet na nové tváře? Co jsem zatím postřehla, tak kandidují zas ti samí. PS: Co vlastně říkáte na to, že Lipavský přešel zrovna k ODS, kterou vaše strana tak kritizuje? A myslíte, že lze zabrán...
Další články z rubriky

9:50 Jiří Weigl: Ne dalšímu zvyšování daní
Levicová neziskovka PAQ Research mediálně obratného sociologa Daniela Prokopa, člena vládního NERVu,…