Jak by to dopadlo, kdyby jedno právní oddělení žalovalo firmu, a druhé právní oddělení s touto firmou uzavíralo smlouvu? Přesně jako soud s představitelem Smetkou a jeho H-System. Česko jedním státním zástupcem usvědčovalo z podvodu vedení H-Systemu, druhý právní zástupce Česka požadoval náhradu škody v neukončeném sporu.
Z toho plyne: Česko nemá fungující institut Státních zástupců. Samotné zařazení prokurátorů (zděděné po totalitě) do sekce ministra spravedlnosti, je chybné. Prokurátoři se domnívají, že mají pravomoci jako soudci. Nejvyšší státní zástupce je v současnosti osobou, která vyhovuje všem právníkům a velké části soudců. Nejvyšší Státní zástupce by měl být jmenován na základě výběrového řízení, a zastupitelství by mělo být samostatným úřadem, nebo zařazené do sekce ministra vnitra.
Jenom tímto nařízením vlády se mohou náklady na soudní spory podstatně zredukovat. Délka sporů se zkrátí, zákonodárci nebudou veřejně pomlouváni státními úředníky.
V demokratickém právním státě má soudce vyšší pravomoc než panovník nebo vláda. Soudní spory jsou službou jak pro občana, tak pro panovníka, či vládu. Jestliže panovník (nebo vláda) jedná nespravedlivě, v právním státě se panovník musí podřídit rozhodnutí soudu.
Naše Ústava nedovoluje soudci, aby konkrétní spor řešil vícekrát. Každý soudce může nestranně a nezávisle konkrétní spor rozhodnout pouze jednou. Ústava přikazuje: „Soudci jsou při výkonu své funkce nezávislí. Jejich nestrannost nesmí nikdo ohrožovat.“ Z toho zřetelně plyne, že soudce nemůže nařizovat jinému soudci.
Budou-li soudci dodržovat Ústavu, k soudům se bude chodit pro spravedlivé rozsudky, ne pro právní názory prokurátorů. Ekonomické úspory státu budou značné. Doba řešení jednotlivých případů se podstatně zkrátí. Náklady státu poklesnou o miliardy. Uvolní se řada pracovníků z ministerstva spravedlnost. Počty uvězněných se zmenší. Stát se nebude dopouštět trestných činů, odpadnou náklady za chybná rozhodnutí soudů. Žádný soudce nebude obviněný z korupce. Soudy budou skutečnou ochranou i pro nemajetné občany. Stanou se pilířem právního státu. Procesy nebudou delší než jeden rok.
Karel Januška
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV