Karel Rais: Jmenování dalších profesorů ministrem školství a nikoliv presidentem

23.05.2013 12:13 | Zprávy

Na základě středečního jednání prezidenta republiky Miloše Zemana s ministrem školství Petrem Fialou by mělo dojít k úpravě návrhu novely zákona tak, aby nové vysokoškolské profesory nejmenoval prezident, ale ministr školství. Co nového to na univerzity přinese?

Karel Rais: Jmenování dalších profesorů ministrem školství a nikoliv presidentem
Foto: Filip Jandourek
Popisek: Petr Fiala, ministr školství

Pokud bude jmenovat profesory dnešní ministr, tak s tím nemám problém. Pokud se ale ministrem školství stane „expert“, s jakým jsme se nedávno setkávali ve funkci, a současně ministerstvo obsadí jeho kamarádi, pak máme zaděláno na univerzitách na pěkný malér. Za svůj „profesní život“ v nejrůznějších akademických funkcích jsem viděl ministry (ministryně) školství, kteří se rektorům vyhýbali, pokud se jich přímo nebáli. A s takovými komunikovat jmenování adeptů na profesory, to nebude zas tak jednoduché.

Druhou možností je, aby v novele zákona o VŠ bylo ustanovení, podle něhož by žadatele o profesuru (po splnění všech tradičních univerzitních podmínek) jmenoval rektor příslušné univerzity. V tomto případě profesura bude vztažena „jenom“ k židli učitele na příslušné universitě. S tím ale hrozí nebezpečí vzniku „inflace“ počtu profesorů. Každá škola by si teoreticky mohla stanovovat vlastní podmínky pro udělování profesorského titulu. A tak bychom mohli dospět do podobné situace, jaká byla (či stále někde je) u docentur – některé university je „chrlily“ jako na běžícím pásu. Obdobně se v akademickém světě ví, že akademický titul (např. JUDr., ale i další), získaný např. na konkrétní slovenské škole, je snadněji dosažitelný než na jiné. A není třeba pokračovat, je zřejmé k jaké úrovni akademického sboru to pak vede.

Je škoda, že tento bod byl při projednávání z původního návrhu novely zákona odstraněn. Ono toho ale z návrhu novely vypadlo bohužel více. Již několik let se hovoří o jmenování profesorů z řad výjimečných odborníků z praxe, kteří učí a dlouhodobě spolupracují s universitou v pedagogické či vědecké činnosti. Lidé, kteří za sebou mají dlouholetou a úspěšnou odbornou praxi, by nemuseli „sbírat“ body psaním skript a dalších akademických aktivit jako začínající postdoktorandi. Za jejich dlouholeté praktické výsledky by je mohla vědecká rada školy přímo navrhnout (rektorovi, ministrovi) na jmenování profesorem. Jestliže srovnám návrhy na jmenování profesorem, které byly zpracovány tzv. Haňkovou komisí, s dnešní realitou návrhu novely, zůstali jsme zase daleko za Evropou.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Názory, ParlamentniListy.cz

Mgr. Ondřej Krutílek byl položen dotaz

EU

Nemyslíte, že EU zase dokazuje, jak je neschopná, když se má vyřešit nějaký problém? Bylo tomu tak u migrace, covidu, ale teď třeba i v případě války na Ukrajině. To opravdu dokáže mír vyjednat až Trump, který to navíc dělá bez součinnosti s EU? Ano, něco nám nařizovat a komplikovat tak většinou lid...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pavel Foltán: Karel Kryl: „… válka je holka moje …“

17:58 Pavel Foltán: Karel Kryl: „… válka je holka moje …“

Kdo by neznal Karla Kryla: „Lásko, zavři se do pokoje / lásko, válka je holka moje / s ní se miluji.…