Karel Sedláček: Billboardy dnes naposled

15.02.2015 12:41 | Zprávy

Plakáty mají v našem kulturněhistorickém povědomí své místo. Vždyť už v roce 1898 natočil Jan Kříženecký krátký filmový žert o lepiči plakátů, který si u párkaře vybírá párek a přitom mu bezděčně vlije do kotlíku lepidlo.

Karel Sedláček: Billboardy dnes naposled
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pár bilboardů k volbám.Vtip a provedení posuďte sami

Můžeme si připomenout divadelní plakáty Alfonse Muchy nebo písničku Jiřího Suchého s textem Pavla Kopty o lepiči plakátů a cirkusu, který hrál dnes naposled.

Není divu, že Pražáci mají plakáty rádi. A zelený Matěj Stropnický, náměstek pražské primátorky pro územní plánování, jim je chce vzít. Vzbudil tím značnou nevoli u lepičů, tedy v dnešním pojetí - u majitelů billboardů.

Žádné protestní akce široké veřejnosti se nekonaly a tak se objevil průzkum veřejného mínění. Podle jeho výsledků se zákazem billboardů nesouhlasí více než 60 procent Pražanů. Mediální zpráva neuvádí, kdo si průzkum objednal a není tedy zřejmé, komu má posloužit.

Podle údajného velkého nesouhlasu veřejnosti by si asi mohli mnout ruce majitelé billboardů, kteří za pronájem reklamních ploch inkasují značné sumy.

Ale z výsledků ankety také vyplývá, že lidem vadí reklamy na každém sloupu. Takže tento naopak fakt podporuje snahu pana náměstka. Ten se pro svůj záměr inspiroval ve francouzském Grenoblu, v němž také vládne levicový ekolog a prosadil, že tohle horské rekreační středisko je vůbec prvním evropským městem, jež zakázalo veškerou venkovní
reklamu.

Z výsledků šetření rovněž vyplývá, že zejména mladí lidé ve věku 18 až 30 let vnímají billboardy jako součást komunikace a zdroj informací. To by platilo pouze v případě, že by tyto billboardy byly opravdu dobře výtvarně i komunikačně připraveny.

To co je v pražských ulicích k vidění, je však amatérismus nejhoršího zrna, takže z daleka jsou viditelné v lepším případě jen ladné křivky lepé děvy. Co propaguje je uvedeno maličkým písmem, takže kolemjdoucí se stejně nic nedoví.

Připouštím, že výjimky potvrzují pravidlo, ale při pohledu z okna vidíme, že jedna vlaštovička jaro nedělá. Jisté je, že téměř čtvrtině dotázaných pak vadí billboardy na domovních fasádách.

Možná, že se ozvou někteří zastánci absolutní svobody a budou kritizovat připravovanou regulaci jako zásah do svobodného podnikání. V této souvislosti si nemohu nevzpomenout na svou nedávnou zkušenost z Los Angeles. Billboardů je mnohem méně než v Praze a na domech ještě míň.

Co je ale důležité – nejsou kolem dálnic a silnic. Respektive jsou, ale pouze u výjezdů a informují o místech, kde se řidičům dostane občerstvení, pohonných hmot a ubytování. Jiné poutače jsem při toulkách po Americe neviděl. Zato v Čechách je to veliký problém už 20 let, který nikdo nechce řešit.

To ovšem neznamená, že v Americe není člověk vystaven reklamě. Třeba v městských autobusech jsou umístěny televizní obrazovky, které cestujícím servírují zprávy z radnice okořeněné silnou dávkou reklam, které přehluší i ty cestující, kteří si hlasitě řeší nejrůznější záležitosti pomocí mobilů. Takové telefonisty mají Praha a Los Angeles společné. 

Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumenty  Publikováno se souhlasem vydavatele.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Český rozhlas

Ing. Zuzana Ožanová byl položen dotaz

Poděkováni ODS

Začal jsem manuálně pracovat v létě roku 1967, kdy mi bylo 15.let. Dnes v roce 2024, listopad musím pracovat stále. Jsem docentem na vysoké škole.Pracuji tedy 57 let. Bohužel musím! Myslíte že je to správné? Důvod je udržení alespoň průměrné životní úrovně. Děkuji za vysvětlení.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Věrchuška a sprostý lid

15:57 Zdeněk Jemelík: Věrchuška a sprostý lid

Do pojmu „věrchuška“ zahrnuji nejen vrcholné představitele státní moci, politické elity-pseudoelity,…