Mezi tím se na internetu objevovaly spekulace, podle nichž americké komando ostatky Bagdádího, v zaslepeném tunelu rozmetaného výbušninou, identifikovalo podle DNA z jeho „špinavého spodního prádla“, které Američanům před tím dodali Kurdové. Jiní diskutéři zas rozvíjeli teorie, podle kterých výbušnina ze sebevražedné vesty rozmetala tělo Bagdádího tak důkladně, že vlastně nebyl vůbec k poznání. A kdoví, jak že to s tou identifikací zabitého vůdce IS vlastně bylo, zda třeba nezabili jeho dvojníka. A zda vůbec měl na sobě tu sebevražednou vestu...
Jenže v tom tunelu, do kterého pronásledovaný abú Bakr Bagdádí vběhl, k výbuchu sebevražedné vesty, kterou měl upevněnou na hrudi, skutečně došlo. Ale přesto, že výbušnina jeho tělo roztrhala na kusy, speciální komando Bagdádího identitu poměrně rychle potvrdilo kombinací technologie rozpoznávání obličeje a analýzy DNA. Bagdádího hlava, po výbuchu odtržená od těla, totiž zůstala poměrně neporušená. Pomocí biometrického snímače pro rozpoznávání obličejů tak Američané mohli Bagdádího identifikovat. Od počátků válek v Afghánistánu a Iráku si totiž americké síly vytvořily obrovské databáze tváří teroristů a jejich otisků prstů, přičemž používaly neustále se zlepšující řady ručních skenerů. Kombinace vizuálních důkazů a testů DNA pak Bagdádího identitu definitivně potvrdila.
Takováto krátkodobá forenzní analýza představuje ukázku nových schopností jednotek zvláštních operací, tedy Special Operations Command (SOCOM), vyvinutých za účelem řešení případných nejasností po tom, co byl v roce 2011 v Pákistánu dopaden a zabit Usáma bin Ládin. V roce 2015 představitelé SOCOM již novinářům potvrdili, že komanda v terénu používají dva nové typy malého, přenosného DNA analyzátoru, kde jednotlivé kroky analýzy jsou plně integrovány a automatizovány ve formátu jednoho kompaktního přístroje (hovoří se o RapidHIT 200 od kalifornského IntegenX a DNAscan od NetBIO z Massachusetts). Obě tato zařízení mají velikost kancelářské kopírky, takže jsou dostatečně malá na to, aby se vešla do výbavy vojenského vrtulníku, přičemž jejich obsluha není nikterak složitá. Velení zvláštních operací ovšem už tehdy volalo po jejich zmenšení v rámci dalšího vývoje, pročež nelze vyloučit možnost, že speciální komanda dnes používají ještě menší přenosná zařízení, možná i o něco rychlejší. Ovšem americké komando mohlo Bagdádího identitu prostřednictvím jeho DNA rychle potvrdit jen to proto, že Američané vlastnili potřebný vzorek. Přičemž speciální síly, jak uvádí Washington Post, citující nejmenovaného amerického úředníka, před časem potřebnou DNA získaly od jedné z Bagdádího dcer.
A jak že ten bývalý vůdce tzv. Islámského státu (IS) skončil? Inu, sesbírané pozůstatky abú Bakra Bagdádího byly pohřbeny (podobně jako v případě Usámy bin Ládina) v pytli tak, že je příslušníci jednotky zvláštních operací, letící nad mořskou hladinou, shodili do moře. O tom zda odolali pokušení uchovat alespoň malý zbytek jeho tkáně, se nikde nemluví. A o tom jak byly pohřbeny jeho dvě děti, které v tunelu Bagdádí vzal s sebou na věčnost, se také nikde nepíše.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV