Karel Wichs: Sankce USA vůči Venezuele

24.12.2014 7:33 | Zprávy

Vzápětí poté, co Barack Obama oznámil oteplení ve vztazích s Kubou, přitvrdil vůči Venezuele. Podepsal sankce, které už prošly Kongresem. Ačkoli se může zdát, že jde o opatření, které má za cíl zmírnit odpor proti sblížení s Kubou, není tomu tak úplně.

Karel Wichs: Sankce USA vůči Venezuele
Foto: repro youtube, tan
Popisek: Barack Obama, 44. prezident USA

Obama zvažoval vypsání sankcí vůči Venezuele několik měsíců. Spíš je pravděpodobné, že čekal na posvěcení oběma komorami Kongresu a na vhodnou příležitost.

Zmíněná omezení ve vztazích s Venezuelou jsou podobná těm, které Washington vyhlásil vůči Rusku. Postihují zejména některé exponenty caracaského režimu. Zakazují jim vstup na území USA a zmrazují jim konta v severoamerických bankách.

Sankce se vztahuje také na některé zboží. Nejedná se o mnoho položek, ale Spojené státy jsou pro Venezuelu největším obchodním partnerem na západní polokouli. Řada komentátorů soudí, že místní ekonomice nejvíc škodí nízká cena ropy ve spojení s nehospodárným vedením státu. 

Sankce mají dvojí účinek. Postihují zemi, na kterou jsou uvaleny, ale vždy víc obyčejné lidi, než jejich politické vedení. Vládci je totiž dokáží snadněji obejít.

Druhým účinkem je stmelení občanů kolem svých vůdců. Když demokratické státy bojkotovaly ve třicátých letech minulého století Itálii kvůli její agresi v Habeši, celý národ se semkl kolem Mussoliniho.

Podobné je to i dnes v Rusku, kde lidé hází veškerou vinu za příkoří, jež musejí snášet, na Západ a nikoli na Putina. Těžko se bude vysvětlovat režimu bratří Castrů, proč ostrov neprosperuje, když na něj nedopadají sankce Spojených států. Právě ony pomáhaly stmelovat režim.

Postihy USA vůči Venezuele jsou trestem za potlačování demokracie. Jen od začátku roku zahynulo přes třicet demonstrantů. Vláda také ztěžuje svým odpůrcům, aby ji kritizovali, konali schůze a podobně.

Těsně před Vánoci schválilo venezuelské Národní shromáždění prostou většinou hlasů ombudsmana, nejvyšší prokurátorku a šéfa kontrolního úřadu. Všichni mají blízko k vládě. Volba proběhla v rozporu s Ústavou. Ta vyžaduje, aby byli zvoleni dvěma třetinami poslanců. 

Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumenty  Publikováno se souhlasem vydavatele.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Český rozhlas

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Proč jste si vybral za terč zrovna Feriho?

Já ho nehájím, dostal, co si zasloužil, ale ukažte mi stranu, která ve svých řadách neměla někoho, kdo byl čelil trestnímu stíhání nebo nebyl odsouzen? Je to přeci i případ ANO, kde dokonce v čele stál trestně stíhaný člověk a nikomu to nevadilo. Navážet se pak do jiných mi přijde z vaší strany dost...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Timur Barotov: Vyplatí se byty v Praze? Pravidlo 4 % napoví

15:57 Timur Barotov: Vyplatí se byty v Praze? Pravidlo 4 % napoví

"Investice do bytů v Praze může být i nadále velmi zajímavá, ale rizika se obecně podceňují. V našem…