Kateřina Březová: Zmizí smog nad Ostravou?

25.10.2011 22:00 | Zprávy

Britská televize ITV 1 nedávno odvysílala dokument „Továrna“, který vyvolal řadu rozporuplných reakcí. Podle mnohých odborníků se ostravská huť ArcelorMittal podílí na množství prachu v ovzduší 70 až 90 procenty. Dokázat to ale přesně může jenom podrobná odborná studie. Za 50 milionů korun. Je to moc nebo málo? Hlasy volající po takové analýze sílí. A to i přesto, že firma začne brzy používat nové tkaninové filtry, které zachytí až o 70 procent více množství prachu.

Kateřina Březová: Zmizí smog nad Ostravou?
Foto: Archiv
Popisek: Ilustrační foto

Nové tkaninové filtry na aglomeraci Sever by měly zajistit, že emise prachu se na tomto zařízení sníží o 270 tun ročně. Odprášení aglomerace už teď dostalo cenu Český patron za ekologický přínos od Hospodářské komory ČR. Podle odborníků by se díky němu mohlo denní množství prachu v ovzduší Radvanic snížit až o 15 mikrogramů na metr krychlový.

Tato miliardová investice byla nutná kvůli nařízení kraje na snížení emisního stropu tuhých znečišťujících látek na 20 mikrogramů na metr kubický od 1. ledna 2012, což je limit hluboce pod evropskou normou. Znamená to snížit emise prachu z aglomerací celkem o 400 tun, na polovinu současného množství. Proto firma musí zajistit snížení emisí prachu i z aglomerace Jih, jejíž odprášení se teprve chystá.

Nové tkaninové filtry, které mají rozlohu zhruba sedmi fotbalových hřišť, fungují jako obří vysavač. Spekuluje se ovšem vážně o tom, zda pohltí kromě větších prachových částic i ty zcela nejmenší, například o průměru menším než 1 mikrometr, které jsou nejvíce nebezpečné, a také karcinogenní benzopyren. I přesto látkové filtry patří k nejmodernějším technologiím v Evropě, kde jich v současnosti funguje pouze šest. Kromě prachu a polyaromatických uhlovodíků má nové filtrační zařízení omezit až o 60 procent například i emise oxidu siřičitého a dioxinů.

Největší ostravská huť ArcelorMittal, dříve Nová huť Klementa Gottwalda, v 70. letech vypouštěla 39 715 tun prachu, v roce 2009 to bylo už „jen" 1 086 tun prachu. Výrazně snížila i emise karcinogenního benzopyrenu (z 1800 kg na 7 kg ročně). Během posledních 30 let tedy huť snížila prašnost až o 97 procent.

Proč se tedy lidé zejména v ostravském obvodu Radvanice a Bartovice nadále často dusí?

 

Jak je možné, že více než třetina tamních dětí trpí astmatem? To je asi čtyřnásobně víc, než je celorepublikový průměr!

 

Příčin je zřejmě podle odborníků hned několik: neberou se vůbec v úvahu a neměří se emise dominantních zdrojů znečištění - tzv. nízkoemitující zdroje z huti, například výduchy z továrních hal, do ovzduší se také výrazně více dostává zcela jemný prach, a karcinogenní benzo(a)pyren s emisemi 7,2 nanogramů na metr krychlový stále výrazně překračuje svůj zákonný roční limit 1 nanogram na metr krychlový vzduchu.

Bylo prokázáno, že takové zhoršení životního prostředí vede ke vzniku astmatu a má i vliv na vznik rakoviny plic, na omezení plodnosti u mužů i žen, poruchy DNA atd. Nejvíce na to doplácí malé děti, které si takovou zdravotní zátěž ponesou po mnoho dalších let svého života.

 

Podrobné analýzy znečištěného ovzduší a zdrojů jeho znečišťování včetně zdravotnických studií by určitě vnesly potřebné světlo do ostravského smogu a výrazně by pomohly urychlit nápravu tohoto nepřijatelného stavu v tomto regionu s nejhorším ovzduším v Evropě.

 

Kromě odprašování musí huť ale hlavně změnit svou technologii. ArcelorMittal takto dokázal snížit koncentraci rakovinotvorného benzopyrenu na jeden nanogram na metr krychlový v Belgii, či v Kanadě. Totéž by mohl udělat i na Ostravsku. K tomu by ho ovšem musela donutit česká vláda. Tu ale očividně zdraví svých občanů vůbec nezajímá.

 

Závěrem nutno spravedlivě dodat, že svůj částečný, i když mnohem menší, podíl na celkovém znečištění ostravského ovzduší má i doprava a domácí topeniště.

 

Problematika dopravy byla částečně řešena poslední novelou zákona o ochraně ovzduší - tzv. nízkoemisními zónami měst. Otázkou zůstává, jak moc účinné to v praxi bude. Zavedení těchto zón bude mít například v praxi spoustu výjimek. Účinnějšími řešeními by určitě bylo vyvedení kamionové dopravy mimo město, zavedení mýtného pro auta nad 3,5 tuny, a obnova téměř „historického" vozového parku u nás s vysokou emisní zátěží. A ani toto všechno není ještě ideálním řešením. Tím je také celkové zvýhodnění ekologické železnice, podpora většího rozvoje a modernizace veřejné dopravy, a dalších ekologicky šetrných druhů dopravy a postupná náhrada fosilních paliv různými druhy alternativních paliv, a to hlavně u veřejné dopravy.

 

Vláda se zaměřila i na domácnosti, které z důvodů úspor či nedostatku finančních prostředků často topí i odpadky, a tím dochází k vypouštění značných emisí různých škodlivin, zejména karcinogenních dioxinů a dalších rakovinotvorných látek.

Zatímco chystaný start dotačního programu na Státním fondu životního prostředí ve spolupráci s Moravskoslezským krajem, z něhož se bude domácnostem přispívat na nákup nového, moderního a ekologičtějšího kotle, je chvályhodný, snaha státních úřadů kontrolovat přímo v domácnostech obsah jejich topenišť, zavání už totalitou.

 

Proč se vláda místo toho nesnaží o větší ekonomické zpřístupnění kvalitních paliv lidem? Proč vláda nevyvíjí tlak na velké energetické společnosti, aby cíleně snižovali ceny svých energií a paliv - uhlí a zemního plynu? Proč vláda zvyšuje DPH, když se s tím automaticky zvednou i ceny tepla?

 

Přednost má mít totiž vždy pozitivní motivace před represemi, a před zásahem do ústavních práv občanů, zde do práva na ochranu osobní svobody. Ale asi se není čemu divit, vždyť pravice si dělá už dlouhodobě a tradičně z ústavy jenom „trhací kalendář". Vláda asi předpokládá, že chudý občan topící si doma odpadky, aby se v zimě zahřál, není žádný soupeř, vždyť nebude mít ani na právníky, aby se bránil. Ale ani na případné pokuty a sankce za to, že pálil něco, co neměl. Takže hrozí další exekuce a ještě větší počet bezdomovců. Ti si už tak akorát budou rozdělávat ohně pod mosty...

Poznámky: V rámci připravovaného dotačního programu by měla každá domácnost dostat maximálně 60 tisíc korun. A to na kotle s automatickým přikládáním na uhlí, případně na uhlí a biomasu, a s parametry minimálně 3. emisní třídy. V roce 2012 bude k dispozici v programu 20 milionů korun, tedy zhruba jenom pro 330 domácností. I zde se chystají úřední kontroly, které mají sloužit k ověření toho, že příjemce dotace skutečně zlikvidoval starý kotel a že provozuje nový kotel, na který dotaci dostal. Tato kontrola bude obsažena ve smlouvě s rodinou, která dostane tento státní příspěvek.

Britský dokument s názvem Exposure: The Factory (Odhalení: Továrna)http://www.cistenebe.cz/index.php/fejetony/103-exposure-factory-arcelor-mittal-ostrava

film ke stažení (z původního umístění na kanálu You Tube byl záhadně odstraněn)http://www.uloz.to/10531878/the-factory-mp4

MUDr. Radim Šrám: Lidé mají právo vědět, co je ohrožuje: http://jak-to-bylo.webnode.cz/news/mudr-radim-sram-lide-maji-pravo-vedet-co-je-ohrozuje/

Publikováno se souhlasem vydavatele.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vasevec.cz

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vlastimil Podracký: Listopadový převrat jako předmět propagandy

11:24 Vlastimil Podracký: Listopadový převrat jako předmět propagandy

Převrat v listopadu roku 1989 vnímáme jako změnu totalitního komunistického režimu na demokratický, …