Libor Dvořák: Vlastizrada nebo poplašná zpráva?

05.02.2015 12:01 | Zprávy

Zavolala na ukrajinské velvyslanectví a jeho pracovníkům sdělila, co vyslechla v tzv. maršrutce neboli trasovém taxíku – mikrobusu, který jezdí po pevné trase a vy si ho tam můžete v podstatě kdekoli chytit. Davydovová zaslechla v tomto mikrobusu část telefonátu, z něhož vyplývalo, že ze Smolenské oblasti, kde žije, by měly být na sousední Ukrajinu tajně vypraveny ruské vojenské jednotky.

Libor Dvořák: Vlastizrada nebo poplašná zpráva?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ruská vlajka

Jak vyplývá z toho, co doposud víme, paní Světlana není nijak významně politicky angažovaná a na ukrajinskou ambasádu v Moskvě zavolala jen proto, že jako matka vychovávající tolik dětí si prostě nepřeje válku. A tečka. Za tečkou konstatujme, že Davydovové v tuto chvíli hrozí 12-20 let nepodmíněně.

K události samotné došlo loni v dubnu, ale Světlana Davydovová byla zatčena až 21. ledna letošního roku. Vraťme se ale ke zmíněnému oficiálnímu dotazu Rady pro lidská práva při prezidentovi RF. Její předseda Michail Fedotov žádá ruského generálního prokurátora Jurije Čajku, aby prověřil skutkovou podstatu tohoto podivného údajně trestného činu.

V připojené argumentaci se říká: „V Radě vznikly pochyby o opodstatněnosti právní kvalifikace počínání Světlany Davydovové, protože její informace o možných přesunech ruských vojsk na území sousedního státu vycházely jen z náhodně vyslechnutého telefonátu a nebyly jí svěřeny z titulu jejích pracovních či služebních povinností.“ 

Pan Fedotov mimoto vyslovil i pochybnost o tom, zda vazba je v případě mnohodětné matky opatření opravdu nutné a adekvátní.

Krátce předtím se k případu vyjádřil i opravdově opoziční exposlanec Gennadij Gudkov, který se také obrátil na generálního prokurátora Čajku. 

Ve svém rozkladu pana Čajku upozornil, že vycházíme-li z oficiální pozice ruského ministerstva obrany, které přítomnost ruských vojsk na ukrajinském území popírá, bylo sdělení Davydovové lživé a nemůže tedy být kvalifikováno jako vyzrazení státního tajemství.

Za propuštění Světlany Davydovové už se zasazuje nejméně 28 tisíc lidí. Zda budou jejich hlasy vyslechnuty, je ovšem otázka. Ruská státní politika se ocitla pod velkým tlakem, na který většinou reaguje dosti bizarně – stačí připomenout nápad Státní dumy, že by sjednocení Německa mohlo být považováno za anexi NDR západním Německem. V duchu této logiky by se paní Světlaně mohlo stát doslova cokoli. 

Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumenty  Publikováno se souhlasem vydavatele.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Český rozhlas

Ing. Zuzana Ožanová byl položen dotaz

Poděkováni ODS

Začal jsem manuálně pracovat v létě roku 1967, kdy mi bylo 15.let. Dnes v roce 2024, listopad musím pracovat stále. Jsem docentem na vysoké škole.Pracuji tedy 57 let. Bohužel musím! Myslíte že je to správné? Důvod je udržení alespoň průměrné životní úrovně. Děkuji za vysvětlení.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Alena Maršálková: Hejtman Kuba spoluvlastní několik firem a vydělává ročně desítky milionů korun

11:34 Alena Maršálková: Hejtman Kuba spoluvlastní několik firem a vydělává ročně desítky milionů korun

Stíhá politiku i byznys. A hlavně umí obojí skloubit a využít. Podniká ve fotovoltaice a zároveň jak…