Trhy vnímají pozitivně to, že na Slovensku nyní může vzniknout stabilní koaliční vláda, která nebude tolik zatížena minulostí a která ani nebude čelit značné nedůvěře podstatné části obyvatel země, kteří již prostě mají dost toho, co označují za „mafii“. „Mafií“ v daném kontextu rozumí systém propojení politiky a byznysu, s chapadly sahajícími až do podsvětí, který se spojují zejména s dobou vládnutí někdejšího premiéra Roberta Fica. Tento systém znepokojoval také mezinárodní investory, neboť se stal živnou půdou korupci.
V korupčním prostředí se hůře podniká a investuje komukoli, kdo nemá ty „správné“ politické vazby a konexe, což ze hry nakonec zákonitě vyřazuje některé subjekty, jež by zemi ekonomicky a v důsledku společensky povznesly dále a výš. Nejen investoři, ale i řadoví Slováci zjevně ve velkém tento určitý marasmus – či alespoň trestuhodně nevyužitý potenciál – pociťovali stále palčivěji, pročež se rozhodli pro změnu. Tyto volby budou z hlediska dějin viděny jakožto přelomová událost v obrodném procesu rozbití zmíněného ficovského systému. Rozbití tohoto systému je prakticky nevyhnutelné, aby se Slovensko mohlo dále ekonomicky a společensky rozvíjet a dále v obou směrech dohánět nejvyspělejší západní země.
Hnutí OLaNO si i dobrý marketingem získalo důvěru značné části Slováků. Jeho koaliční potenciál je značný, stejně jako důvěra, kterou mezi Slováky má. Ani jedno nesmí prohospodařit, má-li zemi opravdu vyvést z marasmu let minulých. To je největší výzva, jíž nyní čelí.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV