Pro srovnání, průměrná hrubá měsíční mzda vzrostla ve zhruba stejném období, mezi prvním čtvrtletím 2010 a prvním čtvrtletím letošním, o bezmála 43 procent. Pivo je tedy stále dostupnější – za průměrnou mzdu si lze pořídit stále více a více půllitrů. V prvním čtvrtletí 2010 odpovídala hrubá měsíční mzda přibližně 1208 půllitrů lahvového piva ležák, v prvním letošním čtvrtletí už se za průměrnou hrubou mzdu dalo pořídit 1534 půllitrů téhož piva, tedy o 326 půllitrů více.
V uplynulých takřka deseti letech ale producentům piva nahrávaly poměrně stabilní ceny energií, které byly zvláště patrné v letech 2013 až 2017. V důsledku světové finanční krize a následných tuzemských recesí se na stabilní úrovni poměrně dlouho držely v tomto desetiletí také mzdy. To je však minulost.
V současné době markantně rostou jak ceny energií, tak mzdy, což nakonec budou muset pivovary promítnout do konečně spotřebitelské ceny svých výrobků. Dnes oznámené zdražení některých piv vyráběných Plzeňským Prazdrojem tak může už na podzim odstartovat širší vlnu zdražování v tuzemském pivovarnictví. Pivovary prostě musí zaplatit sládky a další své zaměstnance, stejně jako rostoucí náklady na logistiku a distribuci. Nemohou růst svých mzdových a dalších nákladů, třeba palivových, věčně „schovávat“ do marží. Piva tak letos a pak také příští rok zdraží o zhruba tři procenta.
Lukáš Kovanda, Ph.D.
Hlavní ekonom, CZECH FUND
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV