Turecká centrální banka dnes šokovala trhy, když ponechala základní úrokovou sazbu na úrovni 17,75 procenta, místo aby ji dle očekávání zvýšila na 18,75 procenta. Investoři to považují za signál, že centrální banka stále výrazněji podléhá tlaku prezidenta Erdogana a nyní nově i jeho zetě na postu ministra financí, kteří svérazně razí pozoruhodnou a praxí neprokázanou ideu, že vysoké úrokové sazby způsobují inflaci. Erdogan si vysoké sazby ve skutečnosti nepřeje z populistických důvodů a také v obavě, že by mohly ohrozit zdárné dokončení velkých infrastrukturních projektů, jako je nové letiště v Istanbulu nebo kanál propojující Černé a Marmarské moře. Tyto rozsáhlé projekty mají i propagandistický účel, neboť demonstrují obnovenou až imperiální sílu Erdoganova “nového Turecka.”
V zemi však zároveň přetrvává nejvyšší inflace od roku 2003, shodou okolností tedy za celou dobu Erdoganova pobývání v nejvyšších ústavních funkcích země. Mezinárodní investoři se obávají, že nedostatečně vysoké úrokové sazby povedou k dalšímu slábnutí turecké liry, což následně dále zvýší již tak rapidní inflaci. Spirála hrozící pádivé inflace a odliv kapitálu z Turecka mohou dát snadno vzniknout tamní finanční krizi a souvisejícímu nevyzpytatelnému politickému otřesu. Taková situace by dále výrazně oslabila i českou korunu.
Lukáš Kovanda,
ekonom
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV