Lukáš Kovanda: Zřetelně zdravější veřejné finance než ČR mají v EU momentálně jen Estonci, Bulhaři a Lucembursko

04.04.2017 10:30 | Zprávy

Veřejné zadlužení ČR v poměru k HDP se loni snížilo na úroveň zaznamenanou naposledy před rokem 2010.

Lukáš Kovanda: Zřetelně zdravější veřejné finance než ČR mají v EU momentálně jen Estonci, Bulhaři a Lucembursko
Foto: Archiv LK
Popisek: Ekonom Lukáš Kovanda

Zpráva ČSÚ:

Saldo hospodaření sektoru vládních institucí skončilo v roce 2016 přebytkem ve výši 29,3 miliard Kč, jenž v relativním vyjádření odpovídá 0,62 % HDP. Přebytkového salda bylo na roční bázi dosaženo poprvé za celé sledované období (od roku 1995). Aktuální výše zadlužení sektoru dosáhla úrovně 37,22 % HDP, při meziročním poklesu o 3,10 procentního bodu (p.b.). Uvedené fiskální údaje sloužící k hodnocení plnění maastrichtských konvergenčních kritérií byly zaslány Evropské komisi v rámci prvních notifikací v roce 2017.

Veřejné zadlužení ČR v poměru k HDP se loni snížilo na úroveň zaznamenanou naposledy před rokem 2010. Tuzemské veřejné finance se tak nadále daří v evropském kontextu nadprůměrně dobře konsolidovat a uzdravovat z následků světové finanční krize. Zatímco v posledním předkrizovém roce, 2007, činilo zmíněné zadlužení zhruba 28 procent HDP, v roce 2011, kdy kulminoval neblahý dopad důsledků krize na české veřejné finance, pak 46 procent HDP. K konci loňského roku se tedy podařilo snížit veřejné zadlužení na polovinu nárůstu z krizových let 2007 až 2011, tj. o devět procentních bodů níže v porovnání s rokem 2011 a zároveň o devět procentních bodů výše v porovnání s rokem 2007. Tento výsledek svědčí o z celoevropského hlediska nadprůměrně úspěšné fiskální politice českých vlád v uplynulém desetiletí.  Tu dlouhodobě oceňuje naše i mezinárodní investorská komunita, která české vládě půjčuje za jedněch z nejvýhodnějších podmínek na světě vůbec. Výrazně lepší stav veřejného zadlužení k poměru k HDP mohou momentálně v EU vykázat pouze tři země: Estonsko, Lucembursko a Bulharsko. Srovnatelně s ČR jsou na tom pak Rumunsko, Lotyšsko a Dánsko. Všechny ostatní země EU jsou na tom hůře než my, mnohé z nich opravdu výrazně. Výsledek ČR je o více než polovinu nižší než průměr EU a také o více než polovinu nižší než průměr zemí eurozóny.  

Lukáš Kovanda, Ph.D.
ekonom

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Kdysi jste se věnovala tématu eutanazie.

Věnujete se tomu ještě? Podnikáte aktuálně nějaké kroky k jejímu uzákonění? A myslíte, že je ve sněmovně vůle to vůbec řešit? Přijde mi, že nikoliv, což je podle mě chyba, podle mě by se měla na toto téma otevřít minimálně diskuze. Děkuji. Bea

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Brandtner: Další podpásovka v „kauze Ševčík“

14:08 Petr Brandtner: Další podpásovka v „kauze Ševčík“

Pondělní Seznam Zprávy přinesly další z řady článků týkajících se osoby a osudu doc. Miroslava Ševčí…